Quantcast
Channel: Ötlet, dekoráció, gasztronómia, – Kertlap magazin
Viewing all 77 articles
Browse latest View live

Virágtartók

$
0
0

Extravagáns bel- és kültéri megoldások.

világitó cserépFénycserép

A legújabb bolondság a világító virágcserép. Hogy miért hívom bolondságnak? Mert a növényeket általában nem alulról szokás megvilágítani. Hiszen így vajmi kevés esélye jut a fotoszintézisre. A háziak azonban egzotikus hangulatvilágítást biztosíthatnak egy esti randevú vagy vendégeskedés számára. A kültéri megoldások a legizgalmasabbak. A világító konténer az igazi szépség, képzeljük el a hétvégi házunk saját stégjén, a Balaton partján (vagy a horvát tengerparton). Akár színes izzókkal is!

Tojáscserép
tojáscserép
Közeledik a húsvét. Akin eluralkodik a díszíthetnék, annak figyelmébe ajánlom a tojáscsebeltéri konyhakertrepeket. A tojásokból se nem kiscsibe, se nem nyúl kel ki, hanem egy kedves szobanövény, amiről mindjárt frissen vághatunk a levelet a salátába.

Beltéri konyhakert

És íme a beltéri konyhakert. Ha friss paradicsomra, paprikára vagy éppen salátára fáj a fogunk, vegyünk beltéri konyhakertet. Ültető közeg gyanánt hidropónikus rendszert, azaz talaj nélküli, tápoldatos rendszert használjunk. A megvilágító felső rész viszonylag nagy távolságra emelhető, így követhetjük a növény növekedését, és a növényünk nem növi ki a helyét. Most már csak vízről és tápanyagpasztillákról kell gondoskodnunk. A programozott rendszer maga adagolja a vizet, maga végzi a megvilágítást, és figyelmeztet, ha víz vagy tápanyag utánpótlásra van szükség.fejre állított virágtartó

Fejre állított virágtartó

Fejjel lefelé az erkélyen. Kitalálói esküsznek rá, hogy alkalmazásával nem csak hely takarítható meg, hanem elkerülhető a gyomosodás, a túlöntözés, és a gyors kiszáradás is. Csak azt nem élő faltudjuk a növény mennyire élvezi ezt a pozitúrát. Ha koktélparadicsomra vágyunk, csak töltsünk virágföldet az acélvázas műanyag tartóba, ültessük be a palántát, és függesszük napos helyre. Ha fölülre vízadagolót is kerítünk, még az öntözésről sem kell gondoskodni. És, hogy mit árulnak mellé? Például ezt a négykarú tartót, amelyre, ha a fejre állított virágtartót eluntuk, függőkosarat vagy madáretetőt is akaszthatunk.

Élő fal

Kiskert a kanapé fölött. Vegyük le a posztert, és függesszük fel az élő falat. Napos helyre kerüljenek szukkulensek, árnyékba páfrányok. A cédrus keretben az ültető közeget háló tartja, az öntözés a keret fölött rögzített tálcából biztosítható. A felesleges víz az alsó tálcában gyűlik össze. Ha lábat is rendelünk hozzá, akár a padlóra is állíthatjuk.

Patika edény nem orvosságnak patikai porüveg

Akár az irodai íróasztalra is illik ez a régi patikák hangulatát idéző üvegedény, amelybe apró növekedésű páfrányt ültethetünk egy marék mohába. Az üvegtető biztosítja a páratartalmat. A kollégák biztos irigykednek majd, hogy az íróasztalán tart egy darabka természetet. Egy nagyobb méretű üvegedénybe már talajt és ennek aljára drénezési céllal, tetejére díszítő céllal kavicsokat is helyezhetünk.

novénytartó rendelőbeNövénytartó infúziós állvánnyal

Kórház, rendelőintézet nem is létezhet enélkül a minimalista környezetbe illő növénytartó nélkül! Ugye? Nem biztos, hogy pont ez az egy hiányossága van a magyar egészségügynek, de lehet, hogy javítaná a betegek lelkiállapotát, ami a gyógyulás egyik alapfeltétele. A magánklinikák tán még meg is engedhetnék maguknak.
Vízadagolását állványra akasztott infúziós tasak biztosítja. Főleg azoknak a növénygyilkosoknak ajánlott, akiknek ritkán sikerül életben tartani szobanövényeiket. Mert idő hiányában elfelejtenek gondoskodni róluk.

Újra hasznosított holmik

Ha nem telik mindenféle csilli-villi, őrületes megoldásokra, akkor ajánlom a nagymama limlomjai közötti keresgélést! Mindenütt akadhatnak kopott lavórok, öreg, zománcozott vödrök, tejeskannák, Isten bocsá’ bilik, amelyek egyedi, falusias hangulatúvá varázsolják a teraszt, verandát, ha növényeket ültetünk beléjük. Az ötletek tárháza határtalan. Felhasználható az ócska bőrönd is.

bőrönd


Növénydekoráció

$
0
0

pozsgás beültetésA szükség az ötletek szülőanyja. Ha minden fillér számít, és fillérekből kell kertet kialakítani, szobanövényekkel díszíteni, akkor születnek a legötletesebb megoldások.

Izgalmas megoldások fillérekből

Alapja az újrahasznosítás, visszaforgatás, kreativitás. Ha újrahasznosítjuk a hulladékot, a selejtet, akkor alkottunk igazán nagyot! Az itt leírt ötletek inspirálhatják az olvasót saját kertjének, télikertjének, teraszának megújítására, hiszen egyik ötlet hozza a másikat.

Pop-art

Ősszel és télen különösen jótékony hatású a színkavalkád. A konténerkert akár odakint, akár a verandán igazi pop-art művészetet tükrözhet, elég hozzá némi színes sóder, kavics, amely a legközelebbi szÜltetés lavórba, edénybeupermarket polcairól beszerezhető. Nem kell más ,csak kutakodni az akváriumok részére forgalmazott gyöngyök, gyöngykavicsok, színes kavicsok között, azzal a felkiáltással, hogy ami a halaknak jó, az jó lehet a növényeknek is. A mellékelt képek mutatják, hogy mennyire feldobja a szobanövényes sarkot, az ablakpárkányt a cserepekbe szórt színes kavics. Az így felvidított cserepes növény ajándéknak sem utolsó!

Lomok újrahasznosítva
palackhasznositás
Az őszi-téli ruházat szortírozása közben előkerült rossz bakancsot ne dobjuk a szemétbe a lomtalanításkor. Hagyjuk félig befűzve, esetleg vágjuk ki az orrát, töltsük fel virágfölddel, ültessünk bele szédumot, és így adjuk át az enyészetnek, miközben kuriózumként a faburkolatos tornácot vagy a verandát díszíti. Hasonlóan járhatunk el egy ócska gumicsizmával is. A csizmába kerülhet varjúháj, díszfű, borostyán, és még sok minden más. De ültethetünk ócska bőröndbe, és egyéb kidobásra ítélt használati tárgyba is, úgymint ócska lábos, lavór stb. Illetve gyakran elegendő csak a cserepeket belehelyezni, és máris különleges hatást érhetünk el.

Műanyag palackok

Ne dobjuk ki a kobaltkék műanyag flakonokat! Vágjuk le a tetejüket, és nyílásukkal lefelé a talajba süllyesztve izgalmas szegély készülhet belőlük, valóságos grafikai elemként.

festett cserepekTovábbi lehetőség, hogy a zöldes ásványvizes flakont kettévágjuk, a felső részén a kupakot rácsavarva hagyjuk, de kis lyukat fúrunk bele pl. dugóhúzóval. Majd feltöltjük földdel, beleültetjük a Spathiphyllumot vagy más szobanövényt, fejjel lefelé a vízzel telt edény aljában állítjuk. Így nem csak a palackot hasznosítottuk újra, hanem a szükség szerinti öntözést is megvalósítottuk.

Színek és formák

Nagy divat, hogy szárazvirágokat tűzünk a szukkulensekbe, kaktuszokba azt a látszatot keltve, mintha virágoznának. Ha még színes kaspóba is helyezzük, máris díszes alkalmi ajándékhoz jutunk. Ha úgy érezzük, hogy ez már nem a mi ízlésvilágunk, akkor kézzel festett cserépedénybe, szokatlan növénytartókba, összeültetésekkel, mutatós növénycsoportjaink lesznek. Ültethetünk akár ütött, kopott, esetleg törött, kézzel festett agyagkorsóba is.

 

Őszi virágláda

$
0
0

őszi ablakládaA kerttervezés és a kertkialakítás részét képezi a teraszok, erkélyek és bejáratok világa is. Ha belépünk egy kerítéssel körülzárt udvarba, először mindig a házba igyekszünk, tehát a bejárat mellett elhelyezett növények fontos szerepet játszanak. Ha kitekintünk a ház ablakán, először azok a növények ötlenek szemünkbe, melyeket az ablakpárkányra helyeztünk el.

Ha a nyár nagy részét teraszunkon töltjük el, az otthonosság érzése a növényekben itt is jelen kell, hogy legyen. Ha pedig valakinek nincs kertje, csak egy kis terasza, Ő a teraszt fogja úgy berendezni, mintha miniatűr kert lenne.

Így a tél közeledtén nézzük meg közelebbről ablakpárkányainkat. Aki jól gondozta őket a meleg nyári napokon, az most még mindig élvezheti a sokszínűségüket. A hidegre is gondolnunk kell azonban. Az első hideg, fagyos éjszakákkal véget ér az egynyári növények élete.

A virágládákat, agyag vagy műanyagtálakat olyan növényekkel kell beültetnünk, amelyek a tél hidegében is dekoratívak. Tehát előnybe kerülnek az örökzöldek és a télen is virágzó kétnyári növények. S persze a kora tavaszra gondolva ne feledkezzünk el a hagymásokról sem.

Virágládába való virágok

őszi-ablakláda

őszirózsa, tarka levelű borostyán, díszkáposzta,
tollborzfű,
orvosi kálmos, dísztök

Néhány éve az új, nagyvirágú, sokszínű árvácska fajták megjelenésének köszönhetően az árvácska “temetővirágból” közkedvelt virággá lépett elő. Őszi ültetésüket követően egészen a májusi melegekig díszít virágával. Ültethetjük tehát bátran erkélyládáinkba.

Ha például a sárga színű árvácska mellé a tálakba elültetjük a kora tavaszi, kék virágú fürtös gyöngyike hagymáit, nagyon mutatós összeállítást kapunk.

A másik őszi sláger a díszkáposzta. Fehér és lila levelű fajtáival találkozhatunk a faiskolákban, virágboltokban. Fagyálló, májusig dekoratív. A levelei természetesen ehetőek, sokan ételek díszítéséhez is felhasználják.
Őszi díszítés káposztával

Az európai viola virága, habitusa alapján leginkább az árvácskára hasonlít. A növény azonban az árvácskánál kompaktabb, virágai kisebbek (a virágátmérő 4-5 cm), ezért törpe árvácskának is nevezik. Nem csak virágágyakban mutatós, hanem erkélyládában, edényben sőt sziklakertekben is tartható.

Temérdek módja van, hogy színessé tegyük a kertünket ősszel. És nem csak krizantémmal. Az őszirózsa az őszi kertek klasszikusa. Tömegesen ültetve a legmutatósabb. Kaphatók levendula, fehér, kék, ragyogó rózsaszín, bordó színben sárga középpel, kék színben. Az őszirózsa akárcsak a krizantém, mőszi ablakládainden ősszel újra virul, ha megfelelően gondozzák. Őszirózsa

A krizantémok jól mutatnak, különösen az alacsonyabb termetűek, ablakládákban, erkélyen lévő virágládában, vagy akár függesztett virágtartóban is. Falak tövében, kerítéslábazatnál is jól érvényesülnek. A sárga árnyalatok a borús, őszi hangulatot ellensúlyozva élénkítenek, vidámítják a környezetet.

Mini dísztökkel is díszíthetjük az ablakládát. De nehogy beültessük. Csak helyezzük el a mutatós terméseket a többi virág közé.

ablakláda díszítés

Beültetés nélküli díszítés dísztökkel és földicseresznyével

Az alpesi erikák, csarabok, veronika cserjék, tőzegmirtuszok alacsony növésű téli díszek. A tőzegmirtuszok fehér vagy lila színű bogyókkal és a kicsi örökzöld tűlevelekkel díszlenek. Az erikák között találunk őszi és tavaszi virágzású fajtákat is rózsaszín, fehér vagy pirosas virágokkal. A csarabok dús virágai sokakat elkápráztatnak. Azt azonban ne felejtsük el, hogy e fajták Magyarországon az egy-szezonos kategóriába tartoznak. Gyönyörűek, amíg virágoznak, aztán az erős hidegek vagy éppen a szárazság hatására lassan elpusztulnak. Ha bevisszük őket a lakásba, szinte észrevétlenül száradnak el megőrizve a rózsaszín virágszínt. A veronikacserjék vagy hébék zöld, kékes, sárgás-zöld színű leveleivel örökzöldek. Jól mutatnak az árvácskák társaságában is. De vigyázzunk, vannak köztük fagyérzékeny fajták is.

A virágládák gondozás

Fontos ültetés előtt megnézni, hogy a ládák és a cserepek lyukasak-e. Lényeges, hogy a felesleges víz öntözés után ki tudjon folyni. Ha az “egynyári” ládába ültetjük téli díszeinket, a ládákat az újrafelhasználás előtt feltétlenül mossuk ki. A ládák, cserepek aljára tegyünk kavicsot az eltömődés megakadályozására.

Ha a tél enyhe, fagymentes időben többször öntözzünk. Ha viszont erős hidegek várhatóak és nincs hó, a ládákat fenyőgallyal takarjuk le. Ez véd a téli erős napsütés ellen is.

Őszi levelek

$
0
0

diszítés szárított levelekkelEgy indián legenda szerint az égi vadászok megöltek egy medvét. Az állat vére az őszi égből az erdő fáira hullott. Ezért válik ősszel sok növény levele pirossá ősszel. Megint mások sárgák lesznek, mert az égi lakoma során a medvehúsból lecsöpögő zsír sárgára festi őket.

Az őszi levelek szépségének senki sem tud ellenállni. Gyűjtsünk különböző formájú, színes leveleket. Hazaérve óvatosan mossuk le és szárítsuk meg őket. Ezt követően különbözőképpen tartósíthatjuk őket. A tartósított levelekből mozaik képeket, száraz csokrokat díszíthetünk.

Préselés
kocsányos tölgy
A legrégibb módja, hogy hosszabb ideig gyönyörködjünk a szép formájú színes őszi levelek szépségében, ha lepréseljük őket. A préselést már a kisiskolások is ismerik. Egy nagyobb, vastagabb könyvbe helyezzük a kisimított, papírtörölköző vagy itatós közé tett leveleket. Legalább egy hétig szárítsuk ily módon a leveleket. A kezelés eredményeként száraz, szépen kisimult, de törékeny leveleket kapunk. A leveleket mozaikszerűen kirakva akár képek is készülhetnek.

Tartósítás zsírpapírral

Igazítsuk zsírpapír közé a leveleket, az egészet borítsuk le tiszta törölközővel, vagy ronggyal. Közepesen meleg vasalóval simítsuk végig többször, így a leveleket a rájuk tapadt viaszréteg elzárja a levegőtől, míg a zsírpapír levéllel nem érintkező része összetapad. A leveleket vágjuk körbe úgy, hogy keskeny szegélyt hagyunk. Az így tartósított levelet akár dipa papírra, rajzlapra is felragaszthatjuk, és be is keretezhetjük.

gyűjtött őszi levelekTartósítás mikrohullámú sütőben

Válasszuk ki a legszebb színű levelet. Ne használjunk lehullott, már száradásnak indult példányt. A sütőbe akár kis leveles ágat is tehetünk. Takarjuk le az egészet papírral. 30-180 másodpercre kapcsoljuk be a sütőt attól függően, hogy a levelek mennyire húsosak illetve szárazak. Ügyeljünk, hogy lángra ne lobbanjon. Ha a levelek nem száradnak ki kellőképpen, akkor a sütőből kivéve a levélszélek felpöndörödnek. Ha túlszáradnak, a levél megperzselődik. A sütőből kivéve a leveleket hagyjuk még egy-két napig szobalevegőn, majd fújjuk le őket akril tartamú lakkal.

Ha a mikrohullámú sütőbe szilikagélt is teszünk, a szárító hatás még tökéletesebb lesz. Ilyenkor borítsunk szilikát 3 cm vastagon egy kisebb kartondoboz aljára. Ebbe helyezzük a leveleket úgy, hogy a levél ne érje a doboz oldalához. A levelet borítsuk be szintén 3 cm vastagon szilikával. A nyitott dobozt helyezzük a sütőbe. A 12 fokozatú sütőt állítsuk négyes fokozatra, a négy fokozatút kettesre. Ha a sütőnek kiolvasztó fokozata van, használjuk azt. A szárítási idő legyen 2,5-5 perc. A pontos szárítási időt és hőmérsékletet saját magunk kikísérletezhetjük.diszités száritott, préselt levelekkel

Glicerines tartósítás

Keverjünk össze egy rész glicerint két rész vízzel. Öntsük a keveréket lapos edénybe, például serpenyőbe. Merítsük bele a levelet csipesz segítségével. Figyeljünk oda, hogy a levél teljes felülete érintkezzék a keverékkel. Ha szükséges, helyezzünk a levélre valami súlyt, hogy a levelek ne jöjjenek a felszínre, és a folyadék teljesen beborítsa a levélfelületet. Hagyjuk a leveleket az edényben állni néhány napig, majd vegyük ki, csöpögtessük le, és gyengéden itassuk le a fölösleges folyadékot puha ruhával. Ilyenkor a levél rugalmas, hajlékony marad. Száraz csokrok díszítésére is alkalmassá válik.

Christkindlmarkt

$
0
0

A Schönbrunn-i Pálmaház, a Sivatagi Ház és a bécsi adventi vásár megtekintése:

schönbrunni Pálma ház

Egynapos buszos program.
A szakmai programon a részvétel magyar szakember vezetésével történik.
A buszon pogácsát, üdítőt, ásványvizet, házi pálinkát kínálunk (ingyenes).

Tervezett program:

1. Indulás:
Találkozó november 30-án, reggel 7-kor a Kongresszusi Központ parkolójában.
Utazás Bécsbe egy rövid pihenővel.

2. Érkezés  Schönbrunn-ba (Bécs) 10 óra körül.

3. A Pálmaház meglátogatása:

A 113 méter hosszú, 28 méter magas, fém és üveg elemekből álló épület Európa legnagyobb pálmaháza. 1881-1882-ben épült Franz Xaver Segenschmid tervei alapján. A világ egyik legnagyobb botanikai gyűjteménye, közel 4500 fajt tartanak számon itt, és az ezt körülvevő üvegházakban. A pavilonok különböző klímájúak, ennek megfelelően északi, mérsékelt övi és trópusi klímán élő növények találhatók itt szemet gyönyörködtető elrendezésben.

 

Schönbrunni Pála Ház

Forrás: www.flickr.com

4. A Sivatagi Ház meglátogatása:

Az 1904-ben készült, közép-európai telek ellen jól védő art-nouveau épületben egy lenyűgöző kaktusz és pozsgás kollekció kapott helyet, ó- és újvilági, valamint madagaszkári szárazságtűrőkkel és az extrém körülményekhez alkalmazkodott állatokkal.

Sivatagi Ház

Forrás: www.maaheli.ee

5. A Schönbrunni adventi kiállítás megtekintése. Régi időket idéző kézműves termékek, megcsodálható és megvásárolható díszműáruk a Habsburgok idejéből, étel, ital.

6. 16 órakor indulás tovább Bécs belvárosába.

7. Érkezés Bécs belvárosába, ahol minden évben a városház előtti téren kerül megrendezésre a híres Christkindlmarkt.

A városház aulájában ilyenkor kézműves foglalkozásokat tartanak gyerekek részére, pl. mézeskalácssütés, gyertyaöntés, stb. Felnőttek számára is különleges élményt jelent ide ellátogatni.

A hagyományos Wiener Adventzauber (bécsi adventi varázslat nevű karácsonyi vásár) alkalmából a Rathausplatz fénylő mesevilággá változik. 140 árusító helyet létesítenek a téren, melyek az ünnepekre való tekintettel, egyedi ajándékvásárlási lehetőséget jelentenek. A vásárlók hihetetlen mennyiségben találnak ételt és italt. Kapható gyümölcsökkel tömött puncs, jagetee (rumos tea), forralt bor. Egy ital ára kb. 5 euró, de ebből 2 euró a bögre, ha valaki megakarja tartani emlékbe, akkor nem kell vissza adni, ha viszont nincs rá szüksége, bármelyik pavilonban visszaváltják.

Az ételek közül, természetesen a virsli és a sültkolbász a sláger.

Innen nem messze található a Kunsthistorisches és a Naturhistorisches Museum közötti Maria-Theresien-Platzon a karácsonyi falu. Itt az adventi időszakban több mint 60 stand szolgál hagyományos kézműves alkotásokkal és eredeti ajándékötletekkel. Az előkarácsonyi időszakban főleg a fiatalabbak által kedvelt találkozóhely a romantikus karácsonyi falu a régi kórháznál (Altes AKH).

Az Altwiener Christkindlmarkt (bécsi karácsonyi vásár) a belvárosi Freyung téren hagyományhű esemény. Már 1772-ben volt itt karácsonyi vásár, ma kézműves alkotások, üvegdíszek, hagyományos jászolok és kerámiák kaphatók. Délután 4-től ünnepi hangulatú adventi zene tölti be a teret. Néhány lépésre onnan az Am Hof adventi vásáron igényes kézműves alkotásokat vásárolhatunk.

8. Indulás vissza Budapestre még aznap este, kb. 19-20 óra körül, érkezés Budapestre kb. 22-23 órakor.

Részvételi díj: 7.000 Ft/fő (útiköltség, szakember kísérő). Az összeget számla ellenében kérjük átutalni a Farmart Kft. részére a 11709002-20599461 számlaszámra.
A kiállítási belépőket a helyszínen kell kifizetni. Összevont csoportos belépő díj: 16 EURO! Ez nincs benne a 7000 Ft.-os árban.

Jelentkezés névvel, telefonszámmal, számlázási címmel a farmart@t-online.hu címre küldött email-lel lehet. A jelentkezést csak a részvételi díj átutalásával tekintjük véglegesnek!
Várjuk a jelentkezését!

FRISS INFORMÁCIÓK:

BEÁLLÍTOTTUNK EGY 49 FŐS BUSZT A 37 FŐS helyett!!!
JELENTKEZÉSI ÉS FIZETÉSI HATÁRIDŐ NOVEMBER 25.

A finisbe érkezünk! Aki 2013.11.20 10:50 után jelentkezik, várólistára kerül. A nem fizető jelentkezők helyét 2013.11.22. 19:00 óráig tartjuk fent. Utána a várólistások időrendi sorrendben bekerülnek az utaslistába.

  • Helyek száma a buszon 49+1 (idegenvezető helye a sofőr mellett)
  • utaslista: 48 fő (Jelenleg 48 fő fizette be a részvételi díjat.)
  • 1 szabad hely!

 

 

Forrás: www.vebidoo.de

Kokedama

$
0
0

zsinórkertA régi japán ‘kokedama’ stílus modern változatáról olvashatunk itt. Megismerkedhetünk a zsinórkertek atyjával és a zsinórkert készítés rejtelmeivel.

A kreatív növénybarát átalakíthatja szobanövényét függő-élő lakásdísszé. Egy új dizájn hódít, amely kiszabadítja a növényeket az edényből, és az így kapott alkotásokat fellógatják a mennyezetre. Sokakat a pókok által behálózott áldozatokra emlékeztetnek, amelyek még verdesnek egy darabig az életben maradásért küzdve.

Akárcsak a tamagocsi őrület, ez is Japánból indul hódító útjára. A japán ‘Kokedama’ stílusból született, ez egy bonsai változat, amelyet az Edo korszakban /(1600-1868) a japán történelem legbékésebb korszaka/ divatos ‘Nearai’ stílusból kokedama bonsaivezetnek le. Hamarosan megjelent Hollandiában, majd Angliában, tovább terjedt Európában és beszivárgott az Egyesült Államokba.

A ‘kokedama’ szó szerinti fordításban mohalabdát jelent, amit magunk is könnyen elkészíthetünk. Kiemeljük a növényeket a virágcserépből, körbevesszük nedvességgel átitatott tőzeges bonsaihoz is használatos közeggel, becsavarjuk mohaköpenybe. Eredetileg a japánok nem felfüggesztették, hanem lapos tálba helyezték a mohába ágyazott gyökerű növényeket.

zsinórkertA holland Fedor Van der Valk tovább ment egy lépéssel, csigáról lógatta le a kis botanikus kerteket és zsinórkertnek nevezte el alkotásait. Ennek újdonsága már nem nevezhető a japán stílus felélesztésének. Az alkotások inkább utánérzések. A mennyezetről lecsüngő, gyakran virágzó fácskák, légiessé, mesebelivé varázsolják a teret. A technikai megoldások közül a legnehezebb kiválasztani a megfelelő, zsineggel átkötött közeget, amely a növény igényeit is kielégíti. A zsinórkertekben szemmagasságban lehet gyönyörködni, és ez teljesen más, mint a megszokott cserepes növények nyújtotta vizuális élmény. A növények sokkal inkább részei a térnek, szemben a cserepes növények háttérkitöltő szerepével.
Forrás

Készítsünk zsinórkertet

Hozzávalók:
Kevésbé fényigényes, nedvesség kedvelő növény (A mohát folyamatosan nedvesen kell tartani, és a moha nem kedveli a közvetlen napfényt!); Kb. 7:3 arányban Sphagnum tőzeg és bonsai talaj; száraz tőzegmoha; gyapjú fonal; spárga; víz.

A kiválasztott növény gyökereiről nagyon óvatosan rázogassuk le a talajt. Minél többet, annál jobb.

Keverjük össze a tőzeget és a talajt. Az arányt a szerint változtassuk, hogy a keveréket szétesés nélkül labdaccsá tudjuk alakítani.

A keverékből gyúrjunk narancs méretű labdát, ha szükséges használjunk hozzá vizet. Ne feledjük, hogy minden golyóba bele kell tudni helyezni a növény teljes gyökérzetét.

Vegyünk egy csomó száraz tőzegmohát és vigyázva csomagoljuk bele a gyökereket úgy, hogy kompakt, gömbformát kapjunk. Majd az egészet tekzsinórkert készítéserjük körbe gyapjúfonallal.

Készítsünk egy lyukat a talajlabdába és finoman tömjük bele a becsomagolt gyökerű növényt. Ne felejtsük el felülről is lezárni a labdát!

Most jön a dolog izgalmas része. Mohával töltsük ki a hézagokat a lehető legszorosabban. Ne maradjon lyukas felület sehol sem.

Végül dupla spárga szállal tekerjük körbe a labdát, mintha ajándékot csomagolnánk. A végén hagyjunk olyan hosszú szálat, amennyire csak lehetséges. Akasszuk a kész művet az előre kiválasztott helyre, a már előzetesen rögzített kampóra.

A zsinórkert gondozása

A zsinórkertet gondozni kell. Ez időjárástól és növénytől is függ. Ha a mohalabda súlya könnyű, itt az ideje az öntözésnek. Legalább egy héten kétszer öntözni kell. Van der Valk azt tanácsolja, hogy mártsuk a mohalabdát 5-10 percre vízzel telt lavórba. Majd függesszük fel, és hagyjuk kicsöpögni a felesleges vizet. A vizet persze fel kell fogni valamiben, ha nem akarjuk eláztatni a parkettát vagy a szőnyeget. A zsinórkertet leggyakrabban beltéren alakítjuk ki, de nyáron megfelelő hely a növények számára az árnyékos erkély vagy kertrész is. kokedama karácsonyCsak az öntözésről ne feledkezzünk el.

A legsikeresebben trópusi növények tarthatók így. Megfelelő növények az Anthurium, filodendron, páfrányok, orchideák, begóniák. De tarthatunk szukkulenseket is. Nagyon szépen mutatnak a gyógynövények is pl. a rozmaring.

Forrás

Karácsony közeledtével nagyon extravagáns karácsonyi megoldások is szóba jöhetnek.

Floráriumok

$
0
0

terráriumokA négyrészes cikksorozat első részében megismerkedünk a növényes terráriumokkal, a második részben a terráriumkészítés rejtelmeibe nyerünk betekintést, a harmadik rész a terráriumi növényekről szól . Az angol nyelvű szakirodalomban használt terrárium szó helyett nálunk florárium kifejezést használatos. A terrárium azonban angol találmány, és eredendően növények számára találták ki. A házi készítésű, apróbb, nagyobbacska florárium remek ajándék növénykedvelőknek. Különösen a kisebbek ajánlottak kerttel nem rendelkező, növénygondozásra kevés időt fordító, de növényszerető barátainknak, családtagjainknak.

A florárium definíció szerint lezárt üvegkonténer, amelyben növényeket nevelünk. Manapság minden zárt és nem zárt, átlátszó konténerben nevelt növény lakhelyét floráriumnak nevezzük. Különösen jól alkalmazható azoknál az apró, lassan fejlődő, sekélyen gyökerező növényeknél, amelyek párás mikroklímát igényelnek. Megfelelően beültetve a növények minimális gondozást igényelnek. De a növények igényeit, és habitusát ismerve sokukat tarthatjuk floráriumban.

A florárium történeteWard féle terrárium

Terráriumokat már az ókorban is használtak. A florárium mai formáját a növénykedvelő Dr. Nathaniel Bagshaw Ward londoni orvos (1791 – 1868 ) találta fel 19. században. Találmányát a véletlennek köszönhette: Amikor egyik kísérlete során egy talajra borított üvegpalackkal leborított bábból kikelő molyt figyelt meg, észrevette, hogy a talajból néhány páfránypalánta bújik elő, amelyet egyébként kertjében képtelen volt életben tartani. A növényeket évekig így leborítva tartotta. Még egy korty vizet sem kaptak, mégis szépen virultak. Kísérleteit más növényekre is kiterjesztette, és 1842-ben megjelent „Növénynevelés zárt üvegedényben” című könyve (On the Growth of Plants in Closely Glazed Cases). Kifejlesztette a Ward féle zárt edényeket, amelyben növényeket neveltek, vagy szállítottak nagy távolságokra.

A hetvenes években a terrárium szó hallatán egy kimustrált akvárium jelent meg az ember lelki szemei előtt,  amelyet dohos, maszatos üvegű terráriummá alakítottak, írja találóan Liza Alber, az Oregonian szakújságírója, ma azonban gyönyörű, üvegbe zárt kertecskét vizionálunk a szó hallatán.

Zárt vagy nyitott florárium vagy edénykert

A páratartalterrárium edényekom tekintetében a zárt változat a legpáradúsabb és a betegségekre legérzékenyebb, ezt követi a nyitott florárium majd az széles szájú üvegedény. Általában a zárt edények fedele is átlátszó, mert a páratartalmon kívül a fény átbocsátása is fontos a növények számára. Kissé alacsonyabb, de relatíve magas belső páratartalmat biztosítanak a szűk szájú edények.
A florárium üvegből vagy műanyagból készülhet. Füst- vagy színezett üveget ne használjunk, egyébként bármi megfelel, pl. aranyhal tál, akvárium, konyakos pohár, üvegkorsó, palack stb. Terrárium edények vásárolhatók is akvarisztikai szaküzletben vagy kertészeti árudákban.

Termesztő közeg

A termesztő közeg legyen tiszta, víz számára jól átjárható, magas szerves anyag tartalmú. Előre gyártott, sterilizált tőzeges keverékek terrárium ültetőközegkaphatók (tőzeg-vermikulit-perlit keveréke). Házilag készíthetünk magunk is földkeveréket: egy rész kertiföld – egy rész tőzeg keverékét 30 percig fertőtlenítsünk gáztepsiben kiteregetve 90 fokon. Tiszta eszközökkel nyúljunk a fertőtlenített talajhoz, terítsük tiszta papírra, hogy kihűljön. Majd nedvesítsük be annyira, hogy betölthessük az edénybe, és ott jól lenyomkodhassuk. Műtrágyát nem szükséges hozzákeverni, mert a floráriumi növények nem fejlődhetnek gyorsan. Ha már a növények megeredtek, minimális mennyiségű, megfelelő összetételű szobanövény tápot adhatunk az öntözővízhez.

Növények

Először döntsük el, hogy milyen típusú floráriumot szeretnénk. Trópusit? Sivatagit? Erdeit? Vegyük számba, hogy milyen környezeti igény párosul ehhez. Keressük meg a legjobb helyet az edény számára. Válasszunk megfelelő, azonos igényű növényeket. Legmegfelelőbben a dúsan fejlődő, alacsony termetű, sekélyen gyökerező növények. Ha szukkulenseket és a kaktuszokat használunk, csakis széles szájúBegonia terráriumban, alacsony, nyitott edénybe helyezzük őket, amelyekből a növények épp hogy kikandikálnak. Hiszen ekkor az üvegedényt csak dekorációs céllal használjuk, és nem a megfelelő mikroklíma biztosításához. Általános szabály, hogy a nyitott edények magassága a beültetett növények magasságával megegyező. A floráriumba futónövények is kerülhetnek, amelyeket metszéssel tudunk kordában tartani. A floráriumi növényekre jellemző a közepes fényigény. Ha az ablakon keresztül kevés fény jut be, próbálkozzunk megvilágítással, ennek szükségessége a beültetett növények igényétől függ. Alacsony hőmérsékletű helyre az erdei növények valók, ahol éjszaka 10 fok körüli a hőmérséklet. Ilyen hőmérsékletű helyet nyáron nehéz találni, de télen, az ablakpárkányon, behúzott függönnyel, ha nincs a környéken radiátor, hűvös mikrokörnyezet alakítható ki, és itt nappal sem melegszik túl a levegő.

A floráriumok beépítése

$
0
0

terrárium beültetéseHa már tisztában vagyunk vele, hogy mi is az a florárium, és a fejünkbe vettük hogy mindenképpen készítünk akár magunknak, akár azért, hogy megajándékozzuk vele növénykedvelő barátainkat, rokonainkat, szerezzük be a kellékeket, és máris nekiláthatunk az florárium építésének. A belevaló növényekről következő cikkünkben írunk.

Szerszámok

Az alábbi, könnyen beszerezhető szerszámokra van szükségünk:

Hosszú (bambusz) bot, végére erősített kb. fél cm hosszú faszöggel,  vagy bot, végére tűzött dugóval, gödröcske készítéshez, ezzel tudunk lyukat mélyeszteni a talajba, illetve ültetés után a talaj “ledöngöléséhez”,  és segítségünkre lehet az átültetéskor is;

Olló;

Nagy leveses kanál a talaj mozgatásához. Nagyon kis nyílású konténerhez alufóliából hajtogassunk „lapátot”, amit úgy alakítsunk ki, hogy mintegy tölcsérszerűen beönthetjük a talajt az edénybe;

Villa kavicsok mozgatásához;

Egy bot a végére erősített, kör alakban hajlított drót, amivel a növényeket behelyezzük kis nyílású, de alul széles konténerbe;

Ecset a por, talaj levelekről való lesepréséhez;

Csipesz az elszáradt levelek lecsippentéséhez;

Vízpermetező, ami nagyon apró cseppekben hordja fel a vizet.

Kiegészítők

Sóder, kö, kavics, egyéb természetes anyagok – faháncs, száraz termések, ágak. Ha el szeretnénk hajlani a kicsit giccses felé, akkor se használjunk műanyagot, de használhatunk kerámia figurákat (gomba, béka stb.). Törekedjünk a színek és formák harmóniájára.

terrárium kellékekA tervezés

Ha a floráriumot egy oldalról látjuk, alakítsunk ki lejtős talajt. A magasabb, zöldes-kékes árnyalatú növények hátra kerüljenek. Használjunk köveket, homokot és fát a díszítséhez. Létrehozhatunk száraz medret. A hullámzó talajfelszín a hegyeket utánozza. Tervezhetünk sziklapárkányt, kiszögellést. Legjobb, ha előzőleg lerajzoljuk, hogy mit szeretnénk.

Készítsük elő a konténert

Az edényt fertőtlenítsük forró, szappanos vízzel, és alaposan öblítsük ki. Ültetés előtt győződjünk meg róla, hogy az edény belseje száraz. hA a mosáshoz ablakmosó folyadékot használunk, hogy az üveg szp, csillógó felületű legyen, több napig hagyjuk szabadon, hogy a vegyületek elillanjanak.

Az edény feltöltése

Általában elmondhatjuk, hogy a konténer egyharmadába kerüljön kavicsréteg és ültető közeg. Ezt a már említett tölcsérrel, kanállal, terrarium ültetőközegeegyébbel terítsük az edény aljába.

Alulra kerül a kavicsréteg és aktív szén. Ezeket egymással el is vegyíthetjük. De még hatásosabb, ha kavicsréteg fölé  terítjük kb. 1.5 cm vastagságban. A kavicsréteg helyett használhatunk cseréptörmeléket, márvány zúzalékot stb. Az aktív szén különösen zárt, vagy szűk nyakú floráriumnál fontos a káros anyagok megkötése szempontjából. Sphagnum moharéteggel boríthatjuk a szénréteget, hogy megakadályozzuk a talaj beszivárgását a drénrétegbe.

A talaj legyen kellően nedves ahhoz, ne poroljon, a behelyezéskor. De nem lehet annyira nedves, hogy feltapadjon az edény falára. Ez a réteg minimum 3 cm vastag lehet.

Növények beültetése

Csak egészséges, nagyon jó állapotban lévő növényeket használjunk, mert a florárium hajlamosítja a növényeket a betegségekre. Ha bizonytalanök vagyunk, helyezzük a növényeket 1-2 hétre műanyag zacskóban napra, és a betegség jelei láthatóvá fognak válni.

gyökerek lecsupaszitásaA növényeket rendezzük el először a floráriumon kívül. A terárrium méretének megfelelően. Az alacsony, erőteljes textúrájú növények kerüljenek a florárium elejére, mert ezek lesznek a súlypontban. Ne tegyünk együtt tarka levelű vagy különleges alakú növényeket csoportba, mert egymással versengve egyikük sem fog igazán érvényesülni.

Vegyük ki a növényeket a cserepükből, és felesleges talajt távolítsuk el a gyökerekről úgy, hogy a gyökerek láthatók legyenek. Vágjunk le minden sárguló vagy száradt levelet, ezzel is megelőzve a betegségek kialakulását. A túl hosszú, összetekeredett gyökereket is vágjuk le.

Az átültetést azonnal végezzük el, nehogy a csupaszon maradt gyökerek kiszáradjanak. A növényeket próbáljuk úgy behelyezni, hogy a leveleik ne érjenek az edény falához, mert ezke a levelek nagy eséllyel elpusztulnak.

A növények behelyezése előtt fúrjunk kis gödröcskét számára. A növényeket beviteléhez használjunk spatulát, vagy bottal dróthurokkal a végén. Magas edények beültetéséhez már gyakorlat szükséges. Persze ezt is el kell kezdeni valamikor. Ilyenkor segít az a praktika, hogy a növény papírcsíkkal körbecsomagoljuk, a behelyezés előtt a védelme érdekében. A már behelyezett növényről távolítsuk el a csomagolóanyagot pl. egy csipesz segítségével. A talajt a dugó végű botocskával lapogassuk le a növény körül.

Díszítészárt terrárium

A mikor már minden a helyére került, jöhetnek a díszítőelemek. Szórhatunk a talajfelszínre kavicsot, behelyezhetünk különböző méretű köveket, egyéb díszítést. Végezetül jöhet a vízpermetezés. Nem baj, ha ez nem jut közvetlenül a talajra a növények körül, majd a levelek odavezetik a vizet. Ha fedett floráriumot készítettünk, ne zárjuk le azonnal, inkább többször párásítsunk egy napon keresztül. Végül hagyjuk a levelekről a vizet elpárologni, és zárjuk le a floráriumot.

Stabilizásála

Az első néhány héten a floráriumot gyakran ellenőrizni kell, hogy az esetleges problémákat, betegséget gyorsan orvosolni tudjuk. A fonnyadó, sárguló leveleket azonnal távolítsuk el. Ha gyökérrothadásra gyanakszunk, hagyjuk nyitva a floráriumot pár napig. Ha a gombás betegség a növényről a talajra terjedne, távolítsuk el a növény körüli talajrész, és adjunk hozzá friss talajt. Esetleg, végső soron általános gombaölő szert is használhatunk. Általában a florárium néhány hét alatt beáll, és betegségek terjedése is alább hagy. De továbbra is folyamatosan szemmel kell tartani a floráriumot, hogy mielőbb megszabadulunk a száradó, rothadó, sárguló levelektől.


A florárium gondozása

$
0
0

terrárium gondozásaEddig megismerkedtünk a floráriumokkal, megtanultuk, hogyan kell floráriumot készíteni, most a floráriumok gondozásáról olvashatunk. Ha Ön az, akit megajándékoznak vele, akkor különösen ajánlom figyelmébe az itt leírtakat. A következő cikkünkben a florárium növényeiről lesz szó.

Öntözés

Lezárt floráriumot 4-6 hétig sem kell öntözni. Ha azonban látjuk, hogy az üvegfal belsején már nincsenek páracseppek, vagy a növények lankadnak, akkor öntözésre van szükség. Öntözés után addig ne takarjuk le, amíg a levelekről a vízcseppek el nem párolognak.  A nyitott floráriumot alkalmanként öntözni kell, de nem olyan gyakran, mint a cserepes szobanövényeket. A tálkertek, amelyek esetében a növények viszonylag lapos tálban vannak, rendszerest öntözést kíván, kivéve, ha sivatagi jellegű az elrendezés. Az edény aljába rétegzett faszén és sóder (egyéb drénréteg) a kismértékű túlöntözést kompenzálja, de ha ez gyakran történik, akkor a vízelvezető rendszer már nem fog működni.terrárium megvilágítása

Figyelmeztetés: Sose öntözzünk túl. Inkább legyen egy kicsit száraz, semmint túl nedves, hiszen ezzel rothadási folyamatokat indíthatunk be.

Fényigény

Semelyik típusú florárium sem kaphat közvetlen napfényt. Kivétel a tálkert, amelyiket a benne lévő növények (pl. kaktusz) igénye szerint napra is állíthatunk. A magas, szűknyakú vagy zárt floráriumokban a nap annyira felforrósíthatja a levegőt, hogy a növények megperzselődhetnek. Mint arról már szó volt, a floráriumi növények nagy része közepes fényigényű. Túl fényszegény környezetben a florárium megvilágítást igényelhet. Erre a célra megfelel egy 100 wattos izzó, még inkább fluoreszcens fénycső, amelyet a florárium fölé helyezünk. A kiegészítő megvilágításra napi 16-18 órán át lehet szüksége a növényeknek.

Az ablakból fényt kapó növények egy idő múlva a fény felé fordulnak. Ez ellen a florárium időnkénti elforgatásával védekezhetünk.

Metszés

Sok floráriumi növény időről időre túlnövi a helyét. Kismértékű metszéssel a növényt bokrosodásra és oldalhajtások fejlesztésére ösztönözzük. terráriumokA erős metszés helyett részesítsük előnyben a hajtások kicsípését. A vágási hulladékot mindig távolítsuk el a floráriumból.

Táplálás

A lassan fejlődő floráriumi növények ritkán igényelnek kiegészítő táplálást. A beültetés évében mellőzhetjük a növénytápok adását. Ha a rákövetkező évben azt látjuk, hogy a növények fejlődése az előző évihez képest visszaesett, vagy sárgulni kezd, minden más okot kizárva mérsékelten tápozhatjuk őket. Használjunk vízoldható szobanövény tápot harmad annyi mennyiségben, mint az előírás javasolja. A tápoldat bevitelkor ne hagyjuk cseppeket a leveleken.

Egyebek

Bár a floráriumban nevelt növények csekély gondozást igényelnek szabadon tartott társaiknál, ne tekintsük őket sem élettelen tárgyaknak! Egyesek elfonnyadhatnak, mások elhalhatnak. Ilyenkor következhet a növények eltávolítása vagy cseréje. Új növényekkel való helyettesítés során kövessük az ültetésnél leírtakat. Ne feledjük, hogy új növény gyakran új problémát is jelent. Ami gyakran persze megoldható.

A florárium növényei

$
0
0

A leggyakrabban használ növények kerülnek itt felsorolásra, amelyekkel benépesíthetjük a floráriumot. Csak azokat a tulajdonságaikat emeljük ki, amelyek a floráriumba telepítés szempontjából alapvetőek. A növények felsorolása ABC sorrendben történik. A fotókra tolva a kurzort a növények latin neveikkel olvashatók. Aki részletesebben kíváncsi a növényekre, vagy kíváncsi a magyar nevekre írja be a latin nevet a keresőbe, és bőven talál magyar nyelvű információkat.

ámpolna gyertyavirág, Ceropegia woodiiSansevieria cylindrica és tillandsia

  • edény magassága 2.5-7.5 cm
  • közepes, magas fényigény
  • zárt/nyitott konténer
  • szobahőmérséklet
  • alacsony kúszónövény

 

anyósnyelv, Sansevieria trifasciata hahnii

  • edénymagasság 7.5 15 cm
  • sötét-napos helyre is
  • nyitott konténer, nyitott tál
  • szobahőmérséklet
  • tűrőképes

Begónia, Begonia spp

  • edénymagasság 15 cm fölött
  • közepes fényigény
  • zárt/nyitott konténer, nyitott tál
  • szobahőmérséklet
  • sok fajtája

borostyán, Hedera helix

  • edénymagasság 15 cm fölött
  • közepes fényigényBegonia iridescens
  • zárt/nyitott konténer, tál
  • szobahőmérséklet
  • alacsony, kúszó, futó

csipkeharaszt, Selaginella spp

  • edény magassága 2.5-7.5 cm
  • alacsony-közepes fényigény
  • zárt/nyitott konténer
  • talajtakaró
  • nagy a szerves anyag igénye

Csodacserje, Codiaeum variegatum

  • edény magassága nagyobb, mint 30 cm
  • ragyogó, napos helyre
  • zárt/nyitott konténer, nyitott tál
  • szobahőmérséklet
  • színes lombozat

Csokrosinda, Chlorophytum comosum ‘Vittatum’Selaginella

  • edény magassága 7.5-15 cm
  • alacsony-közepes fényigény
  • zárt/nyitott konténer, tál
  • szobahőmérséklet
  • a virágszáron sarjnövények fejlődnek

csuporka, Sinningia pusilla

  • edény magassága 2.5-7.5 cm
  • közepes fényigény
  • zárt/nyitott konténer
  • szobahőmérséklet
  • nagyon érzékeny, tartsuk melegen

csúcsvirág, Ardisia crispa

  • edény magassága nagyobb, mint 30 cm
  • közepes fényigény
  • zárt/nyitott konténer
  • szobahőmérséklet
  • lassan fejlődik

ernyős körtike, Chimaphila umbellata 

  • edény magassága 2.5-7.5 cm
  • közepes fényigénySinningia pusilla
  • zárt konténer
  • Hűvös környezetbe való
  • Erdei növény

ezüst tüzérvirág, Pilea cadierii

  • edény magassága 15-30 cm magas
  • közepes fényigény
  • zárt/nyitott konténer, nyitott tál
  • szobahőmérséklet
  • gyenge fényen megnyúlik

fátyol aszparágusz, Asparagus plumosus

  • edény magassága 15-30 cm magas
  • közepes fényigény, napos
  • nyitott edény, nyitott üvegtál
  • szobahőmérséklet
  • Jó vízelvezetésű talaj
  • A fényhiány tűhullást okozAsparagus plumosus

fáskövirózsa, Echeveria spp

  • edény magassága 2.5-7.5 cm
  • magas fényigény
  • tál
  • szobahőmérséklet
  • sivatagi kertekhez ajánlott

fehérszélű sárkányfa, Dracaena sanderiana

  • edénymagasság 30 cm fölött
  • közepes fényigény
  • zárt/nyitott konténer, tál
  • szobahőmérséklet
  • kukoricaszerű csíkozott levelek

félbibe, Hemigraphis ‘Exotica’

  • edénymagasság 30 cm fölött
  • közepes, magas fényigény
  • zárt/nyitott konténer
  • szobahőmérséklet
  • bordós levélszín

fittónia, Fittonia spp

  • edény magassága 7.5-15 cmEcheveria
  • közepes fényigény
  • zárt/nyitott konténer
  • szobahőmérséklet
  • A levélerek fehérek vagy rózsaszínek

Fokföldi ibolya Saintpaulia spp

  • edény magassága 2.5-15 cm magas
  • közepes fényigény
  • nyitott üvegtál
  • szobahőmérséklet
  • jó vízáteresztésú talajba való

fügekaktusz, Opuntia microdasys

  • edény magassága nagyobb, mint 30 cm
  • ragyogó, napos helyre
  • nyitott konténer, nyitott tál
  • szobahőmérsékletSaintpaulia

gyompálma, Chamaedorea elegans

  • edénymagasság 30 cm fölött
  • közepes fényigény
  • zárt/nyitott konténer, tál
  • szobahőmérséklet
  • lassú növekedésű

harmatfű, Drosera spp

  • edény magassága 2.5-7.5 cm
  • magas fényigény
  • zárt konténer
  • melegigényes,
  • rovarfogó növény

hipoesztesz, Hypoestes sanguinolenta

  • edénymagasság 30 cm fölött
  • magas fényigény
  • zárt/nyitott konténer
  • szobahőmérséklet
  • csípjük vissza, különben felnyurgul

húsoslevelű sárkányfa, Dracaena godseffiana

  • edény magassága 7.5-15 cm
  • zárt/nyitott konténer, tál
  • szobahőmérsékletAsplenium nidus-Paphiopedilu-Hypoestes phyllostachya
  • lassú növekedésű

indás kőtörőfű, Saxifraga sarmentosa

  • edény magassága 2.5-7.5 cm
  • közepes fényigény
  • zárt/nyitott konténer, tál
  • szobahőmérséklet
  • indákkal terjed

kakassarkantyú, Plectranthes australis

  • edény magassága 2.5-7.5 cm
  • alacsony-közepes fényigény
  • zárt/nyitott konténer, tál
  • szobahőmérséklet
  • A hajtáscsúcsok lecsipkedésével bokrosítható

kapaszkodó fikusz, Ficus pumila

  • edény magassága 2.5-7.5 cm
  • közepes fényigény
  • zárt/nyitott konténer, nyitott tál
  • szobahőmérséklet
  • Sűrű, összefüggő borítottságot ad

kislevelű szájvirág, Columnea microphyllaFittonia

  • edény magassága 2.5-7.5 cm
  • közepes fényigény
  • zárt/nyitott konténer
  • szobahőmérséklet
  • kúszónövény

korallvirág, Kalanchoe pinnata

  • edény magassága nagyobb, mint 30 cm
  • közepes fényigény, napos
  • Nyitott üvegtál
  • Egyenletes szobahőmérséklet

korpafű, Lycopodium spp

  • edény magassága 7.5-15 cm
  • közepes fényigény
  • zár konténer
  • hűvös környezetbe
  • erdei növényként

kőtiszafa, Podocarpus macrophylla

  • Over edénymagasság 30 cm fölött
  • közepes fényigény
  • zárt/nyitott konténer, tál
  • szobahőmérséklet
  • lassú növekedésűDrosera

kúszó fajdbogyó, Gaultheria procumbens

  • edény magassága 2.5-7.5 cm
  • zárt/nyitott konténer
  • Fényigénye közepes
  • szobahőmérséklet
  • erdei növény

levélcsillag, Cryptanthus spp

  • edény magassága 2.5-7.5 cm
  • közepes fényigény
  • nyitott konténer, tál
  • szobahőmérséklet
  • tarka lombozatú változatok

majomfa, Crassula argentea

  • edénymagasság 15 cm fölött
  • magas fényigény
  • tál
  • szobahőmérséklet
  • sivatagi kertekhez ajánlott

madársóska, Oxalis sppSaxifraga sarmentosa

  • edény magassága 7.5-15 cm
  • közepes fényigény
  • zárt/nyitott konténer
  • szobahőmérséklet
  • lóhere alakú levelek

miniatűr üvegcsalán, Pilea depressa

  • edény magassága 2.5-7.5 cm
  • közepes fényigény
  • zárt/nyitott konténer
  • szobahőmérséklet
  • kerüljük a túlöntözés

molyhos korallvirág, Kalanchoe tomentosa

  • edény magassága 7.5-15 cm
  • magas fényigény
  • tál
  • szobahőmérséklet
  • sivatagi kertbe való

Nyílgyökér, Maranta sppKalanchoe pinnata

  • edény magassága 15-30 cm
  • közepes fényigény
  • Zárt/nyitott konténer
  • szobahőmérséklet
  • levelei éjjel becsukódnak

nyíllevél, Syngonium podophyllum

  • edény magassága nagyobb, mint 30 cm
  • közepes fényigény
  • zárt/nyitott konténer, nyitott tál
  • szobahőmérséklet
  • gyors növekedésű,futó

ördöggerinc, Euphorbia tithymaloides

  • edénymagasság 30 cm fölött
  • közepes, magas fényigény
  • zárt/nyitott konténer, tál
  • szobahőmérséklet
  • tarka levelű

Papagájlevél, Alternanthera spp

  • edénymagasság 30 cm fölött
  • magas fényigény
  • zárt/nyitott konténer, tálcryptanthus
  • szobahőmérséklet
  • metszéssel kordában tartható

párnafű, Helxine soleirolii

  • edény magassága 2.5-7.5 cm
  • közepes fényigény
  • zárt/nyitott konténer
  • szobahőmérséklet
  • gyors növekedésű talajtakaró

párnás homokhúr, Arenaria verna

  • edény magassága 2.5-7.5 cm
  • magas fényigény
  • zárt/nyitott konténer
  • Hűvös környezetben tartsuk
  • Jó vízelvezetést igényel

pelyvavirág, Iresine herbstii

  • edénymagasság 7.5 15 cmMarantha
  • ragyogó, napos helyre
  • zárt/nyitott konténer, nyitott tál
  • szobahőmérséklet
  • Alkalmanként vissza kell csípni

skarlátvörös árnyékcsuporka, Episcia cupreata

  • edény magassága
  • közepes fényigény
  • zárt/nyitott konténer
  • szobahőmérséklet
  • úgy tartsuk, mint a fokföldi ibolyát

rákvirág, Aglaonema spp

  • edény magassága 7.5-15 cm
  • alacsony-közepes fényigény
  • nyitott konténer, nyitott tál
  • szobahőmérséklet
  • Szívós, vissza lehet vágni

ráncos törpebors, Peperomia caperata

  • edény magassága 7.5-15 cm
  • közepes fényigény
  • zárt/nyitott konténer, tál
  • szobahőmérséklet
  • túlöntözésre igen érzékeny

Sokvirágú pletyka  Gibasis geniculata

  • edény magassága 7.5-15 cm
  • közepes fényigény
  • zárt/nyitott konténer
  • szobahőmérsékletPolyscias fruticosa-Peperomia-Soleirolia-tarka Sedum
  • alacsony fényigény
  • kúszónövény

szalagpáfrány, Pteris spp

  • edénymagasság 15-30 cm
  • közepes fényigény
  • zárt/nyitott konténer
  • hűvös környezet
  • trópusi páfrány

szatén pellionia, Pellionia pulchra

  • edény magassága 2.5-7.5 cm
  • közepes, magas fényigény
  • zárt/nyitott konténer
  • szobahőmérséklet
  • futónövény

szívlevelű turbántok, Tiarella cordifolia

  • edény magassága 15-30 cm
  • közepes, magas fényigény
  • zárt/nyitott konténer
  • Hűvös környezetben tartsukEpiscia-Ceropegia
  • Erdei növény

szívlevelű filodendron, Philodendron scandens oxycardium

  • edénymagasság 30 cm fölött
  • közepes fényigény
  • zárt/nyitott konténer, tál
  • szobahőmérséklet
  • kúszó- vagy futó növény

szemölcsliliom, Haworthia spp

  • edény magasság 2.5-15 cm
  • közepes, magas fényigény
  • tál
  • szobahőmérséklet
  • sivatagi kertekhez ajánlott

Szobai futóka, Epipremnum aureum

  • edénymagasság 30 cm fölött
  • közepes, magas fényigény
  • zárt/nyitott konténer
  • szobahőmérséklet
  • tarka levelű futónövény

tarka kálmos, Acorus gramineus variegatus

  • edény magassága 15-30 cmPeperomia-Soleirolia-moha
  • magas fényigény
  • zárt/nyitott konténer, tál
  • szobahőmérséklet
  • tarka levelű

tarka törpebors, Peperomia obtusifolia variegata

  • edény magassága 7.5-15 cm
  • közepes fényigény
  • zárt/nyitott konténer
  • szobahőmérséklet
  • színes levélzet

tenyérarália, Dizygotheca elegantissima

  • edénymagasság 30 cm fölött
  • közepes, magas fényigény
  • zárt/nyitott konténer
  • szobahőmérséklet
  • Metszéssel tartsuk alacsonyan

törpe gránátalma, Punica granatum nana

  • edény magassága 15-30 cm
  • magas fényigény
  • nyitott konténer, tál
  • szobahőmérséklet
  • Esetenként metszeni kell. Ragyogó, napos helyen termőre fordulhat

Törpe “magyal”, Malpighia coccigeraPilea nummulariifolia-Rex begonia-Philodendron scandens oxycardium

  • edénymagasság 30 cm fölött
  • közepes fényigény
  • zárt/nyitott konténer, tál
  • szobahőmérséklet
  • kerüljük a túlöntözés

törpe natálszilva, Carissa grandiflora nana compacta

  • edény magassága 15-30 cm
  • közepes fényigény
  • nyitott konténer, tál
  • szobahőmérséklet
  • metszéssel könnyen kordában tartható

törpe Nebáncsvirág, Impatiens walleriana

  • edénymagasság 30 cm fölött
  • közepes, magas fényigény
  • zárt/nyitott konténer
  • Hűvös környezetben tartsuk
  • Metszéssel tartsuk alacsonyan

törpebors, Peperomia sandersii

  • edény magassága 7.5-15 cm
  • közepes, magas fényigényPeperomia-Soleirolia-moha
  • zárt/nyitott konténer, tál
  • szobahőmérséklet
  • kerüljük a túlöntözést

törpekaktusz, Rebutia spp

  • edény magassága 2.5-7.5 cm
  • magas fényigény
  • zárt/nyitott konténer
  • szobahőmérséklet
  • sivatagi kertbe való

tüzérvirág, Pilea microphylla

  • edény magassága 15-30 cm magas
  • közepes fényigény
  • zár/nyitott konténer, nyitott tál
  • szobahőmérséklet
  • gyors növekedésű, metszést igényel

tyúkanyó, Tolmiea menziesii

  • edény magassága 7.5-15 cm
  • közepes fényigény
  • zárt/nyitott konténer
  • szobahőmérsékletSyngonium-Cryptanthus-Selaginella-Gypsophila-Columnea-moha
  • az idős leveleken kis növények fejlődnek

valódi fogolybogyó, Michella repens

  • edény magassága 2.5-7.5 cm
  • közepes fényigény
  • zárt/nyitott konténer
  • Hűvös környezetbe való
  • talajtakaró

Változó illatcserje, Osmanthus heterophyllus

  • edénymagasság 30 cm fölött
  • magas fényigény
  • nyitott konténer
  • alacsony hőmérséklet
  • Esetenként vissza kell metszeni

varjúháj, Sedum spp

  • edény magassága 2.5-7.5 cm
  • magas fényigény
  • tál
  • szobahőmérséklet
  • sivatagi kertbe

vénusz Adiantum, Adiantum cuneatum

  • edény magassága 15-30 cm
  • közepes fényigény
  • zárt/nyitott konténer
  • szobahőmérséklet
  • az elhalt leveleket távolítsuk el

Vénusz légycsapója, Dionaea muscipula

  • edény magassága 2.5-7.5 cm
  • magas fényigény
  • zárt/nyitott konténer
  • szobahőmérséklet
  • rovarfogó növény

Karácsonyi koszorúk

$
0
0

narancs színű adventi koszorúAdvent a Messiásra várás időszaka. A négy hetes “szent időt” az András napjához legközelebb eső vasárnap és december 25-e között ünnepeljük. Ekkor már ünnepi díszbe öltöztethetjük otthonunkat.

A múlt században a karácsonyt megelőző négy hétben az emberek böjtöt tartottak, amelyet éjféli harangszó hirdetett. Az advent kezdete egybeesik az egyházi év indulásával. Az elnevezés a latin adventus – megérkezés, eljövetel – szóból ered, Jézus eljövetelére való várakozás időszakát jelenti. Az advent tehát az ünnepekre való felkészülés időszaka.

Az adventi koszorú alapja az örökzöld ág, a hajlékony vessző, amelyet mohával, fenyővel egészítenek ki. A koszorú mágikus jel, az örökkévalóság, a tökéletesség kifejezõje. Többnyire piros szalaggal díszítik, de megjelenik rajta az arany, ezüst, illetve a telet, havat idéző fehér. Ezt egészíti ki a toboz, a makk, a mákgubó, egyéb száraz termések, ízlés szerint. A modern készítők az utóbbi időkben már négyzet alakú koszadventi koszorúorúkat is készítenek. Manapság az adventi koszorú mérete, díszítése sokszor státuszszimbólumként jelenik meg a lakókörnyezetben, mutatva az otthon gazdáinak társadalmi, anyagi helyzetét.

Az adventi koszorú készítése a 19. században jött divatba. Johann Wichern hamburgi lelkész 1860-ban otthonának halljában a mennyezetre hatalmas fenyõkoszorút erõsített, amelyen 24 gyertya volt, minden adventi napra egy. Hívei hamarosan elterjesztették ezt a szokást. Később csak négy gyertyát helyeztek el a koszorúra. Bod Péter a középkori szimbolikus szerint “Krisztusnak négy adventusa, eljövetele vagyon: Midőn a testben megjelent. Midőn a szívbe bészáll és az embert megtéríti. Midőn halála óráján elmégyen az emberhez. Midőn eljön az utolsó ítéletre.”

Az adventi felkkék adventi koszorúészülés idején szokás az adventi koszorún lévő gyertyagyújtás. A gyertyagyújtás megismétlődhet minden adventi héten (lehetőleg szombaton vagy vasárnap) vagy akár minden este. A legelsõ adventi vasárnap egy gyertyát gyújtanak meg, a másodikon kettõt és így tovább. Három gyertya színe lila és az utolsóként meggyújtott gyertya színe rózsaszín a katolikus liturgia szerint. A színek tekintetében azonban ma már megengedőek vagyunk, és nem ragaszkodunk ezekhez a megkötésekhez. Az adventi koszorú négy gyertyája advent négy vasárnapját jelzi. A sorban meggyulladó gyertyák növekvő fényének jelentése, hogy karácsonyhoz közeledve múlik a bűn sötétsége és nő a fény. S karácsonykor eljön maga a fény. A fenyő örökzöld levelei emlékeztetnek Jézus halált legyőző örök szeretetére.

Advent gyógynövényekkel

rozmaring koszorúKarácsonyi koszorúk, kopogtatók készítéséhez használhatunk gyógynövényeket, pl. puszpángot, borókát, levendulát, rozmaringot, és kakukkfüvet. Ezeknek a gyógynövények legtöbbjét már a bibliai időkben is ismerték. Az adventi koszorúban mindegyiknek megvan a maga jelentése.

A tejoltó galaj (Galium verum) Miasszonyunk ágyszalmája, a mondás szerint a kisded alatti szalma alomként szolgált. Lágysága, sárga színe miatt a nyári kert egyik vonzó növénye. Júniustól júliusig virágzik. Kis kévében az adventi koszorúba is köthető.

A bukszus (Buxus sempervirens) a hosszú élet és a hallhatatlanság szimbóluma. Az adventi otthon és a templom díszítésére is használható.

A boróka (Juniperus communis) az élet és reménység szimbóluma. Évszázadok óta koszorúk és girlandok alkotóeleme. Szent Ferenc állítólag azért ültette, hogy az állatok menedékre találjanak ágai között.babér, rosemaring, chilli, kumquats

A levendula (Lavandula officinalis) az ártatlanság és a szűziesség jelképe. Kellemes illata miatt az egyik legkedveltebb aromanövény. A Szentföldön is őshonos. Gyakran említi a Biblia nárdusolaj néven.

A rozmaring (Rosmarinus officinalis) a szerelem és a hűség jelképe. Memória stimuláló hatását nemrég mutatták ki. A Szentföldön a ‘tenger harmatja’ néven ismerik. Füstölőként használták.

Az orvosi zsálya (Salvia officinalis) a hallhatatlanság szimbóluma. Fűszerként rozmaringgal, kakukkfűvel és oreganóval használják. Az ananász zsálya (Salvia elegans) desszertek és italok édesítésére való.

A kakukkfű (Thymus vulgaris) a bátorság szimbóluma. Az egyiptomiak a balzsamozáshoz használták. A törpe méretű változatok járdakövek és lapok közti hézagok kitöltésére kiváló.

A koszorúkészítést a virágkötő tanfolyam hallgatói gyakorolhatják, az interneten pedig sokféle jó tanács olvasható.
Karácsonyik kötészet

karácsonyi dekoráció

The post Karácsonyi koszorúk appeared first on Kert Lap.

Milyen növény illik hozzád?

$
0
0

illatos levéldíszekAhányan vagyunk, annyiféle növényt kedvelünk. Ezekhez a növényekhez vonzódunk, és ezeket a növényeket akarjuk megszerezni bármi áron. Nyilván minden növénykedvelő életében volt olyan momentum, amikor se az utánajárás fáradsága, sem a pénztárcája nem tántorította vissza attól, hogy a számára oly kedves növényt megszerezze, vagy pénz híján, de sok bátorsággal netalán elcsenje azt.  A növények kiválasztásakor nem csak kertünk talaja, mikroklímája, földrajzi elhelyezkedése alapján döntünk, hanem saját ízlésvilágunk, őseinktől magunkkal hozott szemléletünk, emberi habitusunk is befolyásol a döntésben. Tudni kell, hogy hová tartozol, és a hozzád legjobban illő növénycsoportból válassz aszerint, hogy közülük melyeket tudod megtartani, sőt szépre nevelni az adott körülmények között. Így nem csak a növényeid lesznek boldogok nálad, hanem te magad is boldog leszel. – Állítják a női, vagy érzékeny lelkületű kertszépészek világszerte.

Aki besorolta magát valamelyik csoportba, máris hozzáláthat a lelkére legkedvezőbben ható növények összegyűjtéséhez. Ha egyik csoport sem az igazi, saját növénycsoport is létrehozható,  fel kell idézni a szülők házát, és elő kell hívni minden  kellemes emléket, amelyekben növények is szerepeltek, egy virágillatot, egy-egy valaha elbűvölő formát, lombszínt, kertrészletet. “Csokorba szedve” őket, nem marad más hátra, mint kiválasztani a jelenlegi környezethez legmegfelelőbbet. Íme a leggyakoribb csoportok a hozzá illő 10 legjellemzőbb növénnyel. Ami nem jelenti azt, hogy másokat nem lehet szeretni.

A modern hmyrtus communis és Tulbaghia violacea 'Variegata'áziasszony típus

A modern háziasszony társasházban él, vagy nagyvárosi apartmanban, ahol a konyha és az étkezés helye a legfontosabb része a lakásnak. Sok szakácskönyve van, kedvelő a hétköznapi ételeket, családcentrikus. Az egészséges élet híve, szívesen kombinálja magyar konyha ételeit más népekével. Szívesen kipróbál új receptek, amiket az intertnetről, magazinokból vagy a TV-ből les el. Minden étkezési célra alkalmas, ehető növényt kedvel, de szintén kedvelik a légtisztító és az illatos növényeket is. Erkélyén zöldségeket, növényeket nevel. Imádja fűszernövényeket.

Növényei: dézsás valódi mirtusz (Myrtus communis); fűszerek/gyógynövények: Fokföldi fokhagyma (Tulbaghia violacea); Jiaogulan (Gynostemma pentaphyllum), francia levendula (Lavandula angustifolia); rozmaring (Rosmarinus); szobanövény: sugárarália ( Schefflera actinophylla); oromvirág (Tolmiea menziesii), Phalaenopsis; zöldség/gyümölcs: Koktélparadicsom (Red Cherry), szamóca (Fragaria vesca)

A zen buddhista típusborostyán kapu

Elkötelezett teafogyasztó. A színek megszállottja, legyen az pasztell vagy éppen ragyogó. Otthonára az egyszerű vonalvezetés jellemzi a romantika leheletnyi érintésével. A fürdőszoba fontos tartózkodási helye, szereti az illatos, aromaterápiás fürdőket. Az egészséges életmód elkötelezett híve. A levéldísz és virágos szobanövények nála otthonra lelnek.

Növényei: gyógynövények: levendula (Lavandula angustifolia), borsosmenta (Mentha piperita); szobanövények: klorofitum,  bokros sárkányfa (Dracaena surculosa), anyósnyelv (sansevieria cylindrica), gardénia (Gardenia jasminoides), Korallvirág (Kalanchoe); cserje: borostyán (Hedera sp.), díszfa: ginkgofa ( Ginkgo biloba)

A zöld szemléletű

Lakhat városban vagy vidéken. Kedveli a régi és a modern stílus keverését. Sok könyve van, kedveli a meghitt sarkokat. A környezetvédelem, az ökologikus gondolkodás híve. Zöld teát iszik, és sokféle Achillea 'Fanal' and Salvia nemorosa 'Ostfriesland'diétát kipróbált. Gyakran vegetáriánus. A hasznos növények elkötelezett híve. Kedveli a természetes gyógymódokat, és a gyógynövényekkel, gyógyteákkal történő gyógyítást. Igazi konyhakert rajongó. Fűszer és gyógynövények sokaságát neveli.

Növényei: cserjék: mini rózsa (Rosa chinensis minima), gyógynövények: cickafark (Achillea sp.), kakukkfű (Thymus sp.); évelők: ligeti zsálya (Salvia nemorosa); szobanövények: Aloe vera, Nolina, vénusz légycsapója (Dionaea muscipula); gyümölcsök: mediterrán citrusok cserépben, szamóca (Fragaria vesca); dézsás növény: angol muskátli (Pelargonium grandiflorum)

A hagyománykedvelő

Lakhat városban is, de jellemzően inkább vidéken él. Kedveli a népi hagyományokat. Sokat főz a régi családi receptek alapján. muskátliVirágoskertjében, zöldségei, gyümölcsei között sok a lakóterületére jellemző, hagyományos fajta, konyhakertje, gyümölcsöse ellátja a családot. Kedveli a rusztikus színpompás virágágyásokat. A szomszédokkal szívesen cserél palántákat, magvakat, recepteket. Vendégszerető, remek szakács. Háziborát, házipálinkáját mindenki dicséri.

Növényei: gyümölcsök: tájszilva, az árpával érő körte (Pyrus communis ’árpával érő’, húsvéti rozmaring alma (Malus domesticaHúsvéti rozmaring‘); Cserjék: rózsa (Rosa sp.), japánbirs (Chaenomeles sp.), orgona (Syringa sp.); Virágok: muskátli (Pelargonium zonale), nefelejcs (Myosotis sylvatica), hajnalka (Ipomoea sylvatica), tulipán (Tulipa sp.).

 

 

The post Milyen növény illik hozzád? appeared first on Kert Lap.

Kézműves ajándékok házilag

$
0
0

rozmaringos fűszerolajOlcsó kézműves ajándékok gyógynövényekkel. Ha karácsonyra szánod, legkésőbb karácsony előtt 10 nappal állj neki! Gyakorlást is igényel az elkészítés. Elképzelhető néhány kísérleti darab, mielőtt az ajándékra való elkészül.

Fűszerolaj

Ajándékozzunk házi készítésű fűszerolajat. Miért vennék drága olajat, ha magunk is elkészíthetjük! Pennéhez, mediterrán ételekhez kitűnő. Értékesebb minden extra szűz olajcsodánál, hiszen kerten termett fűszernövényeket adtuk hozzá, és egész évben használhatjuk.

Lássunk egy igazán különleges változatot. Vegyünk elő egy csokor a kertből begyűjtött szárított levendula virágot, egy jól zárható sötét üvegedényt vagy y az edényt kizárólag hűvös, sötét helyen tároljuk. Valamint szükségünk van még minőségi napraforgó olajra, de használhatunk extra szűz olivaolajat is. Csipkedjük le a levendulavirágokat, és töltsük bele az üvegbe. Majd öntsünk rá olajat apránként, az üvegedényt rázogatva. Amikor ez edény megtöltöttük olajjal, az edényt zárjuk le, és alaposan rázzuk össze. Ha igazán aromás olajat szeretnénk, hagyjuk állni az olajat legalább két hónapig. De, ha most állunk neki a karácsonyi ajándék elkészítéséhez, akkor a 10 napos áztatás is megfelelő. Szűrjük át az olajat és díszes, sötét üvegbe töltsük. Hasonlóképpen készfűszerecetül a menta, a rozmaring, vagy a majoránna olaj is. Ekkor a szárított vagy friss növényi hajtásokat áztatunk az olajba.

Fűszerecet

Töltsünk egy zárható üvegedénybe apróra vágott gyógynövényeket, töltsünk rá annyi ecetet, hogy ellepje, tegyük napra, illetve állítsuk világos ablakba néhány hétre. Használjunk borecetet vagy almaecetet. Naponta rázzuk össze. Végül szűrjük át kávészűrőn nem fém edénybe. A gyógynövényeket szűrletét dobjuk ki. Az ecetet óvatosan melegítsük fel, de ne forraljuk. A forró ecetet öntsük sterilizált edénybe, és jól zárjuk le. Így készülhet rozmaring, tárkony, kakukkfű, oregano, gyömbér, snidling olaj. Ha ajándéknak szánjuk, mellékelhetünk hozzá ételreceptet is. Egy másik lehetőség, hogy a fűszereket az üvegbe tesszük, és nem dobjuk el. Példaként álljon itt a chilis, gyömbéres fűszerecet elkészítése. Hozzávalók: 1l almaecet, 50 gr friss gyömbér, 4 piros chili paprika, 4 citromfű hajtás. A felmelegített, de nem forralt ecetet hűtsük 40 fokra, és tegyük jól zárható sterilizált üvegedénybe, amelybe a fűszereket az alábbiak szerint tettük bele: A gyömbért pucoljuk meg, szeletlejük fel. A chilit egyben, de szár nélkül tegyük az illatgyertyaedénybe, a citromfű hajtást hosszában félbevágjuk. Hűvös, sötét helyen tárolva, kb. 6 hónapig áll el.

Illatgyertya

Az aromás gyertya készítése is egyszerű. Egy készen vásárolt gyertyák ecsettel kenjünk át finoman olvasztott viasszal, és nyomjunk bele fahéjdarabokat, csillagánizst, majd hagyjuk lehűlni. Ha az a gyertya lehűlt, mártsuk bele az olvasztott viaszba úgy, hogy a fűszereket teljesen befedje. Ismét hagyjuk, hogy kihűljön, kössük át díszes szalaggal, és máris kész az aromaterápiás karácsonyi gyertya.

Aroma szappan

Használjuk fel a megmaradt szappandarabokat! Vagy vásároljunk szappant. Szükségünk van még ásványvízre, glicerinre, fahéjolajra, narancsolajra, szegfűszeg olajra, és süteményformára. Reszeljünk le a szappant egy üveg mérőedénybe, és tegyük vízfürdőbe. A tűzről lehúzva a fürdőt kb. 20 percig hagyjuk állni a szappant. levendula szappanAdjuk hozzá folyamatos kevergetés közben a glicerint (1 kg szappanhoz 10%, 100 gramm glicerin), vagy ezt helyettesíthetjük extra szűz olivaolajjal. Tegyük újra a vízfürdőbe, és főzzük 20 percig. Vegyük ki a vízfürdőből, adjuk hozzá a vizet (1 kg szappanhoz 10%, 100 gramm víz), fahéj olajat, narancs olajat, szegfűszeg olajat, és keverjük össze alaposan. (általában 20 ml, 60-100 csepp illóolajat számoljunk 1 kg szappanra) Takarjuk le az edényt egy konyharuhával, és hagyjuk kissé meghűlni a szappant. Tömködjük a még puhán, gyurmázható állapotban a formába úgy, hogy teljesen kitöltse a formát. Újabb variáció, ha szappan tetejére levendulavirágot vagy őrölt vaníliarudat szórunk, és rányomkodjuk a szappan felszínére, illetve a még meleg masszába keverjük bele a feldarabolt mentát vagy rozmaringot stb. Majd, ha a szappan teljesen kihűlt vegyük ki a formából, tároljuk viasszal bekent papíron néhány napig, hogy kellően megszilárduljon. A formától függően meghagyhatjuk egyben, vagy fel is szeletelhetjük. Végül csomagoljuk cellofánpapírba, és kössük át szalaggal.

 

The post Kézműves ajándékok házilag appeared first on Kert Lap.

Bécsi Citrus Napok

$
0
0

Egynapos buszos program.
A szakmai programon a részvétel magyar szakember vezetésével történik.
A buszon pogácsát, üdítőt, ásványvizet, házi pálinkát kínálunk (ingyenes).

Tervezett program:

1. Indulás:
Találkozó 2014. május 17-én, reggel 7-kor a Kongresszusi Központ parkolójában.
Utazás Bécsbe egy rövid pihenővel.

2. Érkezés  Schönbrunn-ba (Bécs) 10 óra körül.

3. A Bécsi Citrus Napok kiállítás és vásár megtekintése:
helyszín: Große Orangerie, Schönbrunn, park.

orangerie
Az orangerie üvegház délszaki gyümölcsök számára. Ferenc István néven Lotaringia és Bar hercege építtette 1754-ben. A 189 méter hosszú, 10 méter széles épület a versailles-i mellett a legnagyobb barokk melegház Európában. A Bundesgarten történelmi gyűjteménye látható itt május 17 és 20 között. A gyűjteményben 180 éves növények találhatók. A ritka fajták vásárlásására, ételkülönlegességek megkóstolására is van mód.

Bécsi Citrus Napok

4. Séta a palota parkjában szakvezetéssel

A park  1779 óta pihenőparkként szolgál a bécsi polgárok számára. 1996-ban az UNESCO Világörökség része lett. A barokk parkot Mária Terézia egészítette ki, és máig megőrizte régi szépségét. Fenntartásáért a pálmaház működtetésével együtt a Bundesgarten felelős.

park, Schönbrunnecsi-citru-napok

Szabadon választott programként a bécsi állatkert megtekintése

6. 14 órakor indulás tovább Bécs belvárosába.

7. Séta Bécs belvárosában

Szabadprogram 18 óráig.

8. Indulás vissza Budapestre még aznap este, 18:30 óra körül, érkezés Budapestre kb. 22 órakor.

Részvételi díj: maximum 9.000 Ft/fő (útiköltség, szakember kísérő). Az összeget számla ellenében kérjük átutalni a Farmart Kft. részére a 11709002-20599461 számlaszámra.
A kiállítási belépőket a helyszínen kell kifizetni. A belépő díj ára 4 EURO.
További szabadon választott lehetőségek:  Labyrinth – Schönbrunn 4,50 €, Zoo  14,00 €. A csoportos látogatási árakat még tisztázzuk.

Jelentkezés névvel, telefonszámmal, számlázási címmel a farmart@t-online.hu címre küldött email-lel lehet. A jelentkezést csak a részvételi díj átutalásával tekintjük véglegesnek!
Várjuk a jelentkezését!

 

The post Bécsi Citrus Napok appeared first on Kert Lap.

Karácsonyfa

$
0
0

Karácsonyfa állítás a történelem tükrében Magyarországon. Nem csak karácsonyfa, szaloncukor sem volt a 19. század elején. Karácsonyfa ötletek-ötletes karácsonyfák.

19. századi karácsonyi fotoÉrdekes információkat tartalmaz Podmaniczky Frigyes, neves politikus naplója és úti beszámolói. Podmaniczky báró német származású édesanyja az elsők között honosította meg a karácsonyfa-állítás szokását hazánkban. 1828-at írtunk ekkor. Egyik első “karácsonyfás” ünnepségére így emlékezik Podmaniczky: “Hat órakor háromszoros csengés hirdette a mi karácsonyfáink megérkeztét. Ekkor megnyílt atyánk nappali terme, s mi gyermekek – öten voltunk – egy, a szoba közepén elhelyezett nagy asztalon mindegyikünk külön megtalálta a karácsonyfáját s az a körül csoportosított különféle ajándékokat…”

19. század közepétől a haladó gondolkodású földbirtokosok hatalmas karácsonyfát állítottak kastélyuk elé, a családtagjaik mellett a parasztjaikat, béreseiket is megajándékozták. A 19. század utolsó felében a karácsonyfára diót, aszalt gyümölcsöket, mézeskalácsot, papírból kivágott díszeket akasztottak. A karácsonyfán elhelyezett apró viaszaloncukorszgyertyák szokása is ebből az időből származik.

Ugyancsak a XIX. század végén terjedt el, hogy szaloncukorral díszítik a karácsonyfákat. Jókai visszaemlékezése szerint családjában az 1870-es évektől díszítették szaloncukorral a karácsonyfát. Kezdetben cukorkákat, csokoládé golyócskákat csomagoltak selyempapírba, vagy színes sztaniolba. A szaloncukrot cukrászok készítették. Az egyik régi papírrojtozó és sztaniolvágó gépet a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátó-ipari Múzeum őrzi. Közel ezer fajta sztaniolpapírt gyártottak a díszítéshez! A szaloncukrot mintakönyv alapján készítették a kívánt ízűre, majd csomagolópapírt választottak hozzá. A kiszállítást a cukrászinasok végezték, némi borravaló fejében. A századfordulón megindult a cukorka- és csokoládégyárak tömegtermelése.

A háziasszonyok eleinte idegenkedtek a gyári készítményektől, de a fokozatosan javuló minőség, az egyre elegánsabb csomagolás, a széles körű választék népszerűvé tette a gyárilag készült szaloncukrokat. A cukrászdák az egyedi, különleges (marcipános, zselés, gyümölcskocsonyás stb.) szaloncukrokat kezdték árusítani. Manapság divat a jellegzetes kék, bíbor, fehér, arany színvilágú karácsonyfa készítése. A fára hasonló színű díszek, gyöngyök, és hozzáillő, csillogó csomagolású szaloncukrok, gyertya helyett színes izzók kerülnek. A feldíszített karácsonyfa alatt hunyjuk le a szemünket egy pillanatra, és gondoljunk arra: “jól csak a szívével lát az ember. Ami igazán lényeges, az a szemnek láthatatlan.”

Milyen karácsonyfát válasszunk?

- Kérdeztük Dr Fekete Szabolcsot, a hobbikertész virágkötő tanfolyamának oktatóját, kertészmérnököt:

nordman fenyőízlések és pofonok… Nem lehet egyértelműen a voksot semelyik választás mellett sem lerakni. Úgy gondolom, inkább örülni kell annak, hogy ma több lehetőségünk van, mint évekkel ezelőtt.
Eshetőség 1.: vágott fenyő. Kifejezetten erre a célra telepített karácsonyfa-ültetvényekből származnak. Hazánkban luc, ezüstfenyő, feketefenyő és Nordmann-fenyő a többségük. Az első és utolsó a legnagyobb mennyiségben fogy, az utóbbi kettő tőlevelei nem szúrnak. A Nordmann-fenyő levelei csak igen ritka esetben potyognak le, többnyire ennél a fajnál rászáradnak az ágakra, így kevésbé szemetel.
Eshetőség 2.: földlabdás fenyő. Ezek a fenyők is karácsonyfa-ültetvényről származnak, de fiatalon gyökérlabdával kiemelik a földből a növényeket. Vagy cserépbe ültetik, vagy fémhálóba és jutaszövetbe csomagolják őket. Mivel a növénynek gyökerei vannak, öntözni kell, hogy életben maradjon. Vannak kertészetek, melyek visszaveszik újévben ezeket a növényeket, de mi is kiültethetjük a kertbe – fagymentes időben akár télen is. Mindenesetre a kiültetés műfenyőutáni évben érdemes gyengén árnyékolni őket, nehogy a kevesebb gyökérmennyiség miatt napsütéses időben megégjenek. A gyökérlabdás fenyőket ne tartsuk sokáig fűtött helyiségben, mert hajtani kezdenek, és így már csak tavasszal ültethetők a kertbe. (Igazság szerint a már meghajtanak, nem sok esély van őket a kertbe kimenteni.)
Eshetőség 3. A műfenyő hosszú évekig, évtizedekig ugyanolyan marad. Ma már teljesen élethű műfákat is lehet vásárolni, igaz viszonylag borsos áron. Hosszú távon így is olcsóbbak, mint évente vásárolni egy vágott fenyőt. Ha emellett döntünk, akkor érdemes egy számunkra tetszetős, természetes zöld színű, a kijelölt szobának megfelelő magasságú és szélességű terméket választani. A fenyőillatról egy fenyőággal, vagy karácsonyi dísszel gondoskodhatunk.
Nekem a legszebb megoldás az, ha a kültérben egy szép fenyőt feldíszítek, esetleg natúr, sárgás színű égőkkel is, melyek folyamatosan – játék nélkül világítanak. A karácsonyi hangulatot ezzel meg lehet teremteni, a szobában egy szép karácsonyi tűzött dísz, a bejárati ajtón pedig egy kopogtató képviseli a fenyőt és az illatát.

Trend 2013:

hagyományos piros kék-bronz-fehér-ezüst malyva-rózsaszín

The post Karácsonyfa appeared first on Kert Lap.


Az igazi Bálint nap

$
0
0

vágott rózsa

A Valentin nap a szerelmesek napja az angolszász országokban. Nálunk a rendszerváltás után kezdett hódítani, és a kereskedők nagyot löktek a szokás terjesztésében, hiszen ilyenkor a párok megajándékozzák egymást, ami ugye jó üzlet, akárcsak a karácsony! Mi emlékezzünk  a valódi Bálint napra, és ismerjük meg a hozzákapcsolódó népszokásokat.

Bálint a farsangi időszak szentje, nyavalyatörés, szédülés, lelki nyomor ellen hívták segítségül a középkorban. S hogy mitől került ez a betegség előtérbe, és kötődik valamiképpen a farsang időszakához?

Éppen farsang időszakában, az aktuális pestisjárvány idején tombolt a tánctéboly, amikor betegre táncolták magukat a népek, csakhogy megszabaduljanak a pestistől, a hozzá kapcsolódó nyomasztó élményektől. Még a pap is járta a bolondját! A tömegpszichózis hatására sokan nyavalyatörősek, lelki betegek lettek egy életre. Szent Vitussal gyógyították a táncőrületet, a lelki nyavalyák ellen pedig Szent Bálintot hívták segítségül. Bálint napon illett a betegeknek böjtöt fogadni. Bálint nap úgyis éppen nagyböjt idejére esik. Európa nyugati felén Bálint mégis inkább a farsang szentje. Nyugat-Európában például nem hiányozhat a karneváli maszkok sorából. Régi szokás szerint Európa-szerte a farsang a párválasztás ideje, s a hagyomány ezt elsősorban Bálinthoz köti.

Molenbeek-i tánc

ifjabb Pieter Brueghel (0564-1638) alkotása apja vázlata alapján

Bálint a farsang és a böjti időszak egyik fontos szentje. Névünnepe február 14. Az állítólagos Bálint a fennmaradt hagyományok szerint orvos és püspök is volt, aki hitéért 269-ben vértanúhalált halt. Alakja egybemosódott azzal a Bálintéval, aki ugyancsak szent püspök volt, s akinek kultusza Bajorországban, Ausztriában és Tirolban dívott.

Balmazújvárosbaveréb nászn és Debrecenben úgy tartják, hogy e napon választanak párt a verebek. Sok helyütt magokat is szórnak nekik, hogy segítsék örömüket. Ha csiripelésük messzire hallatszik, jó idő lesz. A régi Borsod vármegyei hangonyiak szerint, ha a vadgalambok ezen a napon visszatérnek, az a közelgő tavaszt jelzi. A Csongrád megyei Mindszenten a madarak etetése volt szokásban. Magokat, aszalt gyümölcsöt szórtak nekik. Muravidéken a fákra perecet, aprósüteményeket aggattagyümölcsfa ültetésk, és a gyerekek együtt lakodalmaztak, ujjongtak a madarakkal. Bálint napján jó tyúkot ültetni, mert akkor a háznak szerencséje lesz az aprójószágban.

A néphit szerint Bálint-napon a várható termésre jósoltak. Ez a nap a tavasz közeledtét is jelenti, ideje beszerezni a vetőmagot. Hideg, száraz idő esetén jó termést reméltek a gazdák. Facsemetét is szívesen ültettek. A néphit szerint ezen a napon gyümölcsfát is ültettek, amely gyorsabban megkapaszkodott, hamarabb rügyezett, gazdag termést hozott. A gyümölcsöskertekben kezdetét veszi a fák metszése is. A Rábaközben napkelte előtt a szőlőtermesztők megkerülik a szőlőt, megmetszik négy sarkán a tőkéket, hogy a tolvajoktól és a madaraktól megvédjék. Máshol a gazda ugyanezzel a céllal körüljárja háza táját.

Néhány időjósló megfigyelés is kapcsolódik ehhez a naphoz. Bácsfeketehegyen a hideg időnek a jele, ha ezen a napon megszólal a pacsirta, s azt mondja: “csücsülj be”, akkor még hidegre kell számítani. Topolyán a szeles időt nem szeretik a háziasszonyok, mert ez azt jelenti, nem lesz tojás egész évben. A férfiak meg az esőtől félnek, mert a hagyomány szerint akkor kukoricán kívül másból nem lesz jó termés.

Angol hagyomány szerint Saint Valentine napjának reggelén az első másnemű személy, akibe az utcára lépő belebotlik, lesz a jövendőbelije, angolul “valentine”-ja. Valentin-nap estéjén babérlevelet dugtak a párnájuk alá az angol hajadonok, hogy megálmodják, ki lesz a vőlegényük.

Manapság a kedves megajándékozása (virág, bonbon, plüss állat, ékszer stb.) szerelmi üzenetek küldése kötődik a leginkább ehhez a naphoz világszerte. Az angolszász országokban Divat Boldog Valentin napot is kívánni egymásnak, mindenkinek, akit szeretnek. Manapság nálunk a virágajándékozás és a kedves üzenetek küldése vált szokássá az elmúlt húsz évben a virágosok örömére!

minirózsa tálban

 

The post Az igazi Bálint nap appeared first on Kert Lap.

Májuskosár és májusfa

$
0
0

májusfaMájus elsejéhez kötődő népszokás a májusfa állítás és a májuskosár ajándékozás, mindegyik valamiképpen a szerelemhez kötődik, illetve a természet újjászületésének szimbólumai.Májusfa állítás Kistolmácson

A májusfa, a zöld, virágos ág a természet megújulásának szimbóluma, szerelmi ajándék. A május elején, leggyakrabban május elsején állított májusfát eleink színes papírszalagokkal vagy selyemszalagokkal díszítették, ez a szokás máig fennmaradt, sok helyen narancsot, csokoládét aggattak rá, akárha karácsonyfát díszítenének. A májusfát reggelig őrizni kellett. A két világháború között szerenádot is adtak, a lányok pedig gyufalángot lobbantottak, vagy gyertyát gyújtottak, jelezve, hogy észrevették az adományt, majd kimentek a házból, és borral kínálták a legényeket.

májusfa megmászásaSok helyen májusfa került a kocsma elé is, sőt a kislányok számára is állították, a falu minden leány kapta. Sok helyütt dicsőségnek számított, ha egy leány májusfát kapott. Másutt csak a jegyben járóknak dukált a májusfa. Sok faluban májusfa került a főtérre, a középületek elé.

Nem csak a májusfa állítás, hanem a kidöntése is szertartásos volt. A fát körbetáncolták, megmászták. Gyakran a fa tetejére borosüveget kötöttek, így az ital azé lett, aki sikeresen megmászta a fát. A fa kidöntésére általában május végén vagy pünkösdkor került sor.

lila májuskosárVidéken, határon innen és túl még mindig divat a virágkosár, amit a hagyomány szerint a férfi nőrokona vihetett a kiszemelt leányzónak. Ha a kosarat a kedves viszi, az azt jelenti, hogy az anyójelölt elutasítja kiszemelt lányt. Később, egészen a mai napig, a legények viszik a lányos házhoz, mutatva, hogy szándékaik komolyak. A virágkosár virágainak és kosarának színe a kapcsolat jellegére utal: a zöld szín a friss kapcsolatot szimbolizálja, a lila a hosszú kapcsolat színe, a rózsaszín jelzi, hogy egy év múlva esküvő lesz, a fehér szín jelentése, hogy egy éven belül menyegzőre kerül sor. Narancssárga kosarat az apuka ajándékozhat a lányának.

fehér májuskosárManapság a színek jelentését nem is ismerik annyira, és nem is veszik figyelembe, fő, hogy a kosárban a kedvenc virág kerüljön. A 15-20 szál virág leggyakrabban tarka vegyes csokor, vagy cserepes hortenzia a kosárba, esetleg rózsacsokor.

Régen a május kosár csak füles kosár lehetett, manapság azonban divatosak a fonott, fül nélküli kosarak is, amelyek később asztaldíszként szolgálhatnak, illetve cserepes virágok kerülhetnek bele.

A kosár mellett ma már egyre kevésbé, de reménykedjünk, hogy mégis néhol májusfát állítanak, vagy azt viszik a lányos házhoz. A májusfa általában kérgétől megtisztított fa, zöldellő üstökkel, másutt póznára erősített zöld ág a májusfa. A fák típusa vidékenként változik, lehet nyárfa, nyírfa, fenyőfa, fűzfa, az ág, már, ha el nem virágzott, lehet virágzó cseresznyeág, meggyág, orgona stb. A fák beszerzése mindig is tilos volt, régen éjjel lopták, később pénzen vették, most pedig találgathatunk, hogy ha májusfát állítanak valahol, vajon hogyan szerezték.

Forrás:
mek.niif.hu
frissujsag.ro

májuskosarak

The post Májuskosár és májusfa appeared first on Kert Lap.

Zöld dió

$
0
0

zöld dió szedésAkkor jó a zöld dió, ha már jön a télapó. Viszont júniusban kell leszedni!  Az üde nyár egyik kedves pillanata, amikor a félárnyékban, az alsó ágakról, minden erőfeszítés nélkül lecsipkedhetünk pár szem zöld diót, annak tudatában, hogy néhány hónap múlva, esetleg éppen karácsonykor megkóstolhatjuk saját készítésű diólikőrünket, borunkat.

Először ismerjük meg közelebbről, hogy mi is az a dió termés. A dió felnyíló csonthéjas termés, fellevelekkel összenőtt, zárt kupacsú makk. A termés kőmagja(csontár), amelyet húsos termésfal (kopács) vesz körül. A dió termés jellegzetessége, hogy éréskor a húsos termésfal felnyílik és a csontár kihullik belőle.

Júniusban azonban még messze vagyunk a dió hullásától. Viszont szedhetünk gyógyító, ízes, illatos zöld diót. A csonthéjat még ki nem fejlesztett, fiatal, zöld termés a zöld dió. A zöld dió csak akkor fogyasztható, ha belül még puha. Ezért vágjunk egyet félbe, mielőtt nekilátnánk a szedésnek. Ha nem akad meg a kés a héjában, csak akkor jó.

A fiatal zöld dió C vitaminban gazdag. Az éretlen termésfal nagy mennyiségű tannint tartalmaz. továbbá csersav- és naftokinon-származékok (juglon) halmozódnak fel benne. A csersav összehúzó hatását hasmenés ellen, torokgyulladás esetén a duzzadt nyálkahártyák gyógyítására használják. Fertőtlenítő hatása jelentős. A termés húsos falának főzete izzadás, gyomor-és bélpanaszok, valamint étvágytalanság esetén tehet jó szolgálatot. Főzetét alkalmazzák bőrkiütés, szemgyulladás ellen fürdő, lemosás és borogatás formájában. A zöld dió héjából kinyert festék kelmefestésre, hajfestésre alkalmas. Magas vastartalma miatt vashiányos állapotok megelőzésére használatos. A Zöld dió lekvár különösen ajánlott sápadtság, vérszegénység, levertség esetén.

zöld dió

Zöld dió esszencia

Szent Iván napja (június 24.) előtt szedett zöld dióból, aminek még nem csontos a héja, kitűnő dióesszencia készíthető, amely tisztítja a májat, a gyomrot és a vért, megszünteti a gyomorgyengeséget és a bélpangást. Ha szükségét érezzük, egy kávéskanállal vegyünk be az esszenciából. Írja Orosz Péter dióról szóló könyvében.

Körülbelül húsz db., négyfelé vágott zöld dióval megtöltünk egy széles szájú üveget, leöntjük 1 liter gabonapálinkával, úgy, hogy 2-3 ujjnyira ellepje a diót. Az üveget jól lezárva 2-4 hétig napon illetve meleg helyen tartjuk. Utána leszűrjük, és palackokba töltjük. Szükség szerint egy-egy tele kávéskanállal fogyasztunk belőle.

Nocino

Az olaszok egyik különleges, édes emésztésserkentője a jéghideg  limoncello vagy a különböző keserűk, azaz olaszul nocinoamari-k mellett a nocino. Elég belőle egy evőkanállal fogyasztani. A második a ráadás az élvezet kedvéért.
18 darab zöld dió, 2,5 dl tiszta szesz, 1 evőkanál fahéj, 1 evőkanál szegfűszeg, 35 dkg cukor, 2,5 dl víz. A diókat vágjuk hét darabba. Lefedhető üvegedénybe tegyük, öntsük rá az alkoholt, és tegyük bele a fűszereket. Kb. negyven napig lefedve érleljük, majd vegyük ki a diókat, öntsük át a folyadékot egy mások üvegbe, és az üledéket öntsük el. Forraljuk fel a vizet, tegyük hozzá a cukrot, és addig kavargassuk, amíg a cukor fel nem oldódik. Ezután öntsük rá az alkohol oldatra, fejtsük le csinos üvegekbe, címkézzük fel, és szervírozzuk.
Nuts about Nocino

Zöld dió befőtt

Hozzávalók: 1 kg lehetőleg egyforma nagyságú zöld dió 2 evőkanál 100%-os ételecet kb. 1,5 l víz 1 kg cukor 8-10 db szegfűszeg fél-fél narancs és citrom héja 0,5 dl rum Jól mossunk meg1 kg zöld diót, majd szurkáljuk körbe, és szórjuk lábasba. Annyi vizet öntsünk rá, amennyi éppen ellepi, és 10-14 napig ebben áztassuk, egészen addig, míg a dió megfeketedik. Ezalatt naponta kétszer cseréljük rajta a vizet! Ezután a diót kb. 1 liter – ecettel ízesített – vízben (2 evőkanál ételecet másfél liter vízben), a forrástól számított kb. 10 percig főzzük puhára. 1 kg cukorból és 4 dl vízből sűrű szirupot főzünk, habját eltávolítjuk, majd adjunk hozzá 10 szegfűszeget és fél narancs és fél citrom lereszelt héját. Szűrjük le a diókat, és dobáljuk a szirupba. Folytonos keverés mellett főzzük 5 percig, majd 1 napon át hagyjuk állni. Ezt a műveletet, (főzés, állás) még kétszer ismételjük meg. A harmadik napon a diót szedjük ki, és rakjuk át széles szájú üvegekbe. Az átszűrt szirupot forrósítsuk meg, ízesítsük fél dl rummal, majd az egészet öntsük a diókra, úgy, hogy ellepje, és az üveget zárjuk le.

Zöld dió szirupban

zöld diót több helyen megszurkáljuk, és naponta váltott hideg vízben 7-10 napig áztatjuk, ezalatt elveszíti keserű ízét. Kivesszük a vízből, minden dióba beleszúrunk egy szegfűszeget. Egy kg dióra 60 dkg cukrot és 3 dl vizet számítva sűrű szirupot főzünk. Belerakjuk a diókat, egy darabka fahéjat, vékonyan levágott citrom és narancshéjat, vaníliarudat és rövid ideig forraljuk. Fedő alatt hagyjuk egy napig állni, ekkor a diót üvegekbe tesszük és a levet méz sűrűségűre elfőzzük, ráöntjük a dióra. Kihűlés után az üvegeket lekötözzük és 10 percig gőzöljük.

Zöld dió bor

Tegyünk egy nagy dunsztosüvegbe 40 db. felnegyedelt zöld diót. Adjunk hozzá 5 liter bort, 1 kg cukrot és 1 db lereszelt szerecsendiót, 1 szegfűszeget, 1 rúd vaníliát. Szorosan zárjuk le az üveget, és sötét, hűvös helyen tároljuk ötven napig. Kéthetente gyengéden rázogassuk össze. Majd adjunk hozzá 1 liter brandyt, szűrjük le, palackozzuk és sötét, hűvös helyen érleljük hat hónapig.

Zöld dió likőr

zöld dió likőr
Szedjünk 15 db zöld diót. A sérülésmentes, egészséges, friss diót hideg vízben mossuk át úgy, hogy a dió két végét levágjuk és jó mélyen körülszurkáljuk, hogy belsejéből a keserű fanyar lé később könnyen kiázzék. A megszurkált diót 14 napon át hideg vízben áztassuk úgy, hogy naponta öntsünk le, és töltsük fel friss vízzel. Így keserű ízét elveszti. Ezt követően helyezzük olyan edénybe, mely légmentesen zárható. Öntsük fel tiszta szesszel annyira, hogy az edényben teljesen ellepje a zöld diót a szesz. Adjunk hozzá 8 g ánizst, 8 g fahéjat, 8 g szegfűszeget, egy citrom nagyon vékonyan hámozott héját. Az edényt zárjuk le. Három hétig hagyjuk állni 25 °C-nál nem magasabb hőmérsékletű, fénytől védett helyen. Három hét után főzzünk fél kg cukorból és 1 liter vízből szirupot, hagyjuk kihűlni, és öntsük az alkoholos, fűszeres dióra. Az ismét jól lezárt üveg tartalmát érleljük még egy hétig, közben naponta rázogassuk. Egy hét elteltével szűrjük le a likőrt, és töltsük üvegekbe. Még egy-két hét, és az üveg alján összegyűlik a dió és a fűszerek finom üledéke, ekkor érdemes a likőrt gumicsővel átfejteni egy másik üvegbe. A művelet közben ne mozgassuk, ne rázzuk fel a likőrt, nehogy az üledék felkeveredjen.

The post Zöld dió appeared first on Kert Lap.

Időjós növények

$
0
0

Nagy Z. Róbert, a Kertészek és Kertbarátok Országos Szövetségének elnökhelyettese.

A növények gyors reakcióiknak köszönhetően tudják megvédeni magukat a természeti ártalmaktól, az időjárás káros, számukra stresszelő hatásától. A növények jelzéseinek megfejtése nem nehéz dolog, ráadásul szép számmal találunk zöld időjósokat környezetünkben, sőt esetenként lakásunkban is.

csavart fűzKönnyezés

Egyes növények “könnyezéssel” jelzik a csapadék érkezését. A könnyezőpálma, más nevén filodendron prognózisát pár órával az időjárás változása előtt adja tudtunkra, hasonlóan néhány hazánkban vadon élő kollegájához, amelyek leggyakrabban a vízparti vegetáció tagjai. Ezek például a nyílfű, a kolokán, a hídőr, a fás szárúak közül a nyár-, éger- és a fűzfélék. Hosszabb távú csapadékjelentés érdekében pedig a vadgesztenyét (1-2 nap), és a juharokat vizsgáljuk, mivel ez utóbbi növénycsoport megfigyelések szerint 3-4 nappal az eső eleredte előtt elkezd már könnyezni.guttáció

A könnyezésnek -guttációnak- élettani okai vannak, melyek a vízfelvétellel és a levegő páratartalmának megváltozásával vannak szoros összefüggésben. A növények a tápanyagokat vízben oldva veszik föl, emiatt egész testükben szinte folyamatos a vízforgalom. A párologtatás a gázcserenyílásokon keresztül történik. Ez hűti is a növényt (mint az embereket az izzadás), továbbá elősegíti az összefüggő vízoszlop mozgását, ami a gyökértől a száron keresztül a levelekig tart és a tápanyagokat is szállítja. Ha a levegő páratartalma emelkedik (ez pedig eső előtt mindig így van) a gázcserenyílásokon nem tud zavartalanul kiáramlani a vízgőz a környezetben lévő szintén magas koncentráció miatt. De a tápanyagáramlásnak ekkor is folytatódnia kell, ezért a növény a vizet cseppekben préseli ki magából.

Virág- és levél nyílása csukódása

körömvirág mezőMás zöld időjósok egész “viselkedésükkel” utalnak a verőfényes napsütés közelgő megszűnésére. Szép időben virágjuk nyitott, leveleiket a lehető legnagyobb felülettel fordítják a Nap felé. Az égi háború közeledtével azonban szirmaikat összecsukják, megvédve magukat a vízcseppek károsító hatásától. Így tesz a kertekben gyakran fellelhető körömvirág, ami meteorológiai tudományán kívül egyik leghasznosabb gyógynövényünk; a rózsák többsége és az úton-útfélen megtalálható pitypang, valamint az apró szulák is. Egyre több kertben tartanak kis tóban vagy dézsában tavirózsákat. Ezek virágai reggel 8 óra körül nyílnak, este 20 óra körül csukódnak, majd a zárt virág kissé a víz alá merülve éjszakázik, mert a víz lassabban hűl le a levegőnél. Ha reggel nem jönnek elő a virágok, eső várható.

Külön említést érdemelnek a madársóskafélék, melyek leveleiket éjszakára összecsomagolják. Míg napközben a leginkább négylevelű lóheréhez hasonlítanak, midőn esteledni kezd a levélnyélhez simulva térnek nyugovóra. Abban az esetben ha reggel nem simulnak ki, az időjárás hamarosan megváltozik. A virágjukat összecsukókhoz hasonlóan itt is a sérülések megelőzése a cél.

Egyéb népi megfigyelések

akác virágzat

Egyes megfigyelések szerint, a nektártermelés intenzitása növekszik a levegő páratartalmának növekedésekor. Ebből következik, hogy ha a virágok körül a szokottnál több rovar serénykedik, az is a csapadék közeledtét jelzi. Ezt legkönnyebben a fehér akácon, loncokon vehetjük észre.

Régi népi megfigyelés az is, ha a vöröshagymának a héja vékony akkor enyhe, ha pedig vastag és durva akkor hideg tél várható. Ha az ökörfarkkóró nyár végével sarjadzással másodízben egész a hegyéig végigvirágzik, nagy tél lesz.

Ezentúl fogadjuk meg a növények a “tanácsait”. Ők nem képesek egy épület vagy egy esőkabát védelmét kihasználni, ha megérkezik a zivatar. Ezért sokkal másképp, sokszor előre védekeznek…

Tavirózsa

The post Időjós növények appeared first on Kert Lap.

Virágok, termések szárítása

$
0
0

virágcsokrok száritásaAki szereti a száraz csokrokat, már most kezdheti gyűjteni a hozzávalókat. Hiszen sok virág igen mutatós száraz állapotban. Akár termeszthetünk is magunknak szárításra való növényeket. Lehet a kereskedelemben külön erre a célra szánt magkeveréket is vásárolni, de rengeteg gyomnövény van, amelyik szintén dísze lehet lakásunknak.

Egyszerű, olcsó módszer. Szedjünk hosszú szárú, kinyílt virágokat, de ne elnyíltakat. Hervadt szárú virágokat ne szedjünk. A szárról távolítsuk el a leveleket. Tíz szál virágból kössünk csokrot úgy, hogy a szárak végét rafiával lazán összekötjük. Hogy a virágok minél jobban megtartsák formájukat és színüket, szellős, sötét helyen, fejjel lefelé kössük fel a csokrokat száradni. Ha termé

szárítás szilikagéllel

A virágokat papírtörlő közé simítva a szilika gyöngyök nem hagynak nyomot.

st is szeretnénk tartósítani, ne szedjük őket beérve, mert szárításnál lehullhatnak. A rózsák, peóniák kissé összezsugorodnak levegőn történő szárításkor. Viszont jó eredményt kapunk, buzogánnyal, sóvirággal, celóziával, aranyvesszővel, hangával, fűzfa-barkával stb.

Virágszárítás szilikagéllel

Így szárítsuk a törékeny szárú, nagy nedvességtartalmú virágokat. Ezt a deszikkálásnak nevezett módszert válasszuk akkor is, ha tökéletességre törekszünk. Ugyanis az ily módon szárított virágok az eredeti színüket és formájukat majdnem teljes mértékben megtartják.

Csak hibátlan virágokat és leveleket használjunk. Sikerrel száríthatunk például így rózsát, pünkösdi rózsát és árvácskát, de más virág is szárítható így. Különösen azok, amelyek sziromlevelei közel vannak egymáshoz. A szárításhoz a következő eszközökre és anyagokra van szükségünk: szilikagél-granulátum (virágboltban vagy ezermesterboltban kapható); hőálló edény; esetleg fólia; kanál; puha ecset; speciális, átlátszó lakk szárított virághoz (szakkereskedésből). A granulátum többször felhasználható. Használat után illetve újra használás előtt tegyük 120 fokos lehetőleg légkeveréses sütőbe. A szilikagél súlya 40%-ának megfelelő vizet tud megkötni. Kiszáradt állapotban kékes színű, míg nedvesen világos rózsaszínű. Tárolásnál légmentesen záródó dobozban kell tartani.

Az edény alját borítsuk be 2 cm vastagon granulátummal. Fektessük rá a virágokat kb. 2-3 cm-re egymástól, majd takarjuk be a növényeket 2-3 cm granulátummal vastagon, ügyelve, hogy a virágok nehogy összenyomódjanak. Az edényt zárjuk le légmentesen, és így tároljuk egy-két hétig, száraz helyen. Majd óvatosan lerázzuk a granulátumot, esetleg kimerjük kanállal. A maszárítás homokbanradékot ecset segítségével távolítsuk el, végül fújjuk le a virágokat átlátszó lakkal.

Virágszárítás homokban

Ez az eljárás hasonlít a szilikagéles szárításhoz. Kicsi virágokat szárítsunk így: kisvirágú cinniát, büdöskét, árvácskát, pompon krizantémot.

A finomszövésű szitán átengedett, tisztára mosott homokot, napon vagy sütőben szárítsunk por-szárazra. Egy dobozban elhelyezzük a szárítandó növényeket úgy, hogy megőrizzék eredeti alakjukat. Ilyenkor indokolt lehet az alátámasztás is. Ehhez rögzítsünk a doboz aljához egy csepp ragasztóval villás végződésű tartó-ágpárokat, ezekre ráfektetjük a növényt így az alsó része sem sérül meg. A rögzített növényt úgy szórjuk körbe homokkal, hogy teljesen ellepje. A “homok-szárítót” száraz, szellős helyre rakjuk, és ha a homok átnedvesedett kicseréljük.szárítás mikrohullámú sütőben

A hatást tovább fokozhatjuk, ha 7 kg homokot közepesen előmelegített sütőben tepsiben felmelegítjük, majd hozzákeverünk olvasztott paraffint. Ha lehűlt, keverjünk hozzá egy evőkanál szódabikarbónát és egy evőkanál szilikagélt. A paraffin lekerekíti a homokszemcsék éleit, bár csökkenti az vízmegkötő (abszorpciós) képességet. A szóda növeli a pH-t, azaz lúgosít, ami segít megtartani a színeket. A szilika fokozza az abszorpciós képességet.

Virágszárítás mikrohullámú sütőben

A szárítás időtartamát lerövidíthetjük, ha a deszikkálási folyamatot mikrohullámú sütőben végezzük. Vastag szirmú virágok (magnolia, jácint) szárítására nem alkalmas.

Fedővel ellátotthortenzia szárítása, mikrohullámú sütőben használható edényt válasszunk a deszikkáláshoz. A lefedett edényt helyezzük be, és tegyünk mellé egy kis pohárban vizet, hogy az extra kiszáradást elkerüljük. Állítsuk a kapcsolót felolvasztás pozícióba. A szárítás ideje 3 perc. Az edényből a növényt csak 24 óra elteltével vegyük ki.

Virágszárítás vízben

Bármilyen hihetetlen, vízzel is száríthatunk. Erre a következő virágok a legalkalmasabbak: hortenzia, papsapka, pompon dália (apró, gömbformájú fejekkel), boglárka, aranyvessző, kecskerágó, madárbirs, berkenye, sóvirág, egyes szabadban termelt rózsák, erős szárral.

A virágokat tegyük egy vázába és töltsünk az aljába kevés vizet. A virágszár felveszi, majd elpárologtatja a vizet. A száradási folyamat során gyakran kell vizet cserélni. A szobahőmérséklet lényegtelen, de az fontos hogy a levegő páratartalma ne legyen túl magas, mert a virágok rothadni vagy penészedni kezdenek.

Fontosabb szárazkötészeti növények

szalmarózsaSzalmarózsa
(Helichrysum bracteatum)
állandó helyre is vethető egynyári kerti virág (sokszínű)
gyűjtési idő: július-október; gyűjtési állapot: teljes kinyílás előtt

 

gombvirág mixGombvirág
(Gomphrena sp.)
palántázandó egynyári kerti virág (fehér, lila, narancs)
gyűjtési idő: július -szeptember; gyűjtési állapot: nyílottan

 

papírvirágPapírvirág
(Ammobium alatum)
palántázandó egynyári kerti virág (sárga)
gyűjtési idő: július-szeptember; gyűjtési állapot: virágnyílás előtt

 

vasvirágVasvirág
(Xeranthemum annuum)
állandó helyre vethető egynyári kerti virág (lilás rózsaszínű)
gyűjtési idő: júniustól; gyűjtési állapot: nyílottan

 

kerti sóvirágKerti sóvirág
(Limonium sp.)
palántázandó egynyári kerti virágok (fehér, sárga, kék)
gyűjtési idő: május-június; gyűjtési állapot: nyílottan

 

nagy rezgőfűNagy rezgőfű
(Briza maxima)
palántázandó egynyári kerti növény (sárgás kalász)
gyűjtési idő: május-június; gyűjtési állapot: száradás kezdetén

 

sárga cickafarkSárga cickafark
(Achillea filipendulina)
évelő kerti virág (sárga);
gyűjtési idő: július-szeptember; gyűjtési állapot: teljes nyílásban

 

japánfűDíszfüvek és nádak
(Miscanthus sp., Gynerium sp.)
évelő kerti növények (fehér, rózsaszínes barna kalászok, bugák)
gyűjtési idő: augusztus-szeptember; gyűjtési állapot: száradófélben

 

gyékényGyékények
(Typha sp.)
lelőhely: mocsaras, vizes helyeken (barna torzsa)
gyűjtési idő: szeptember-október; gyűjtési állapot: barnulás kezdetén

 

erdei holdviolaHoldviola
(Lunaria rediviva; L. annua)
lelőhely: kertekben is megtalálható, szurdok-, bükkerdő (fehér, hártyás termések)
gyűjtési idő: június-július, gyűjtési állapot: száradás kezdetén külső hártyákat le kell fejteni

 

lampionvirágLampionvirág
(Physalis alkekengi)
lelőhely: száraz erdőkben, ligetekben (piros, felfújt termés)
gyűjtési idő: szeptember-november; gyűjtési állapot: bepirosodott termés

 

vadárpaVadárpa, vadbúza
(Hordeum vulgare; Triticum vulgare)
lelőhely: vetésekben elvadulva (jellegzetes kalászos terméscsoportja sárgás)
gyűjtési idő: július-augusztus; július-augusztus; gyűjtési állapot: beérés elején

 

kerti mákPipacs, mák
(Papaver sp.)
lelőhely: egynyári és évelő, vetésben, árokparton gyom (barnásra színeződő toktermés)
gyűjtési idő: július; gyűjtési állapot: száraz termés

 

kőmagvú gyöngykölesGyöngyköles
(Lithospermum sp.)
lelőhely: száraz erdőkben, vágásokban (fehéres, gyöngyszerű termések)
gyűjtési idő: július; gyűjtési állapot: terméssel berakva

 

szamárkenyérSzamárkenyér
(Echinops ruthenicus)
lelőhely: pusztai, sziklás lejtőkön (nyíláskor acélkék gömb virágzat)
gyűjtési idő: Június-szeptember;gyűjtési állapot:  nyílás kezdetén

 

magyar bogáncsBogáncs
(Carduus sp.)
lelőhely: legelők, rétek, parlag területek gyomnövénye (kiszáradó terméses hajtásai)
gyűjtési idő: június- ; gyűjtési állapot: kiszáradva

 

héjakút mácsonyaMácsonya
(Dipsacus sp.)
lelőhely: legelők, parlag területek, gyomnövénye (kiszáradó terméses hajtásai)
gyűjtési idő: augusztus- ; gyűjtési állapot: virágzás után

 

Ha a száraz termések, -virágok dekorációs célú elkészítése is érdekli, jelentkezzen virágkötő tanfolyamunkra.

száraz csokor

A csokor a virágkötő tanfolyamunkon készült alkotás.

The post Virágok, termések szárítása appeared first on Kert Lap.

Viewing all 77 articles
Browse latest View live